A megyéspüspök arra emlékeztetett, hogy egyházmegyéjük korábban felajánlotta szolgálatát az egész ország területére olyan esetekre, amikor a fenntartók nem tudják biztosítani az iskola működését „akár személyi, akár szakmai, akár más hiányosságok miatt”.
Mint elmondta, Tata katolikus szempontból a győri egyházmegyéhez tartozik, ám ennek a püspökségnek nem volt kapacitása a tatai középiskolai feladatok átvételére, így került szóba a szeged-csanádi egyházmegye, amely jártas a közoktatásban. Kiss-Rigó László arra is felhívta a figyelmet, hogy a katolikus egyházban csak egyházmegyék és szerzetesrendek lehetnek iskolafenntartók, ám közülük többen csak néhány intézményt tartanak fenn.
A katolikus püspök közölte: az ország közoktatási intézményeinek átvételére vonatkozó felajánlásuk továbbra is érvényes. Ennek alátámasztására megemlítette, hogy a Csongrád megyei kétsopronyi önkormányzattól éppen most vesznek át egy általános iskolát, míg a Békés megyei Telekgerendás településének vezetőségével a napokban tárgyalnak erről.
A szeged-csanádi egyházmegye vezetője tanulságosnak nevezte a tatai gimnázium átvételéről szóló tárgyalásokat, véleménye szerint ugyanis a közoktatási törvényben lefektetett, világnézetileg semleges közoktatás nem valósul meg olyan esetekben, amikor az egyházakkal szemben túlzott fenntartásokat fogalmaznak meg.
A közgyűlés döntésével szemben Hiller István oktatási miniszter azt szeretné elérni, hogy az iskolát Tatai-Tóth András szocialista képviselő alapítványa működtesse. Ennek érdekében – ahogy a mai Magyar Nemzetben olvasható – Hiller kiemelt támogatást is ígért az iskolának, amelyet csak akkor kaphat meg, ha az Eötvös Alapítvány működteti az intézményt. A fideszes többségű megyei közgyűlés nem enged a miniszteri zsarolásnak.
Tatán egyébként – vélhetően a szocialista ellenkampány miatt – egyházellenes hangulat alakult ki, és tízezer aláírást gyűjtöttek össze az iskola egyházi átvétele ellen.
(mti, MNO)