A projekt részleteit szerdán ismertette Filczinger Ágnes polgármester és a programot végigvivő stáb az érintett családokkal a teleházban. Jövő hét elejétől a teleházban projektiroda várja a családokat, ahol informálódhatnak mindenről, ami érinti őket. A programnak része, hogy a családok, amellett, hogy 3 millió forintos támogatást kapnak, részt vehetnek különböző képzési és felzárkóztatási programokban is, hogy minél előbb sikeresen beilleszkedhessenek a többségi társadalomba. A cél az, hogy a falu lakossága egy jó programként tekintsen a Péró felszámolására, s ha befejeződött, ne legyen negatív visszhangja. Ehhez azonban leginkább arra van szükség, hogy a családok megmutassák, tudnak úgy élni, ahogyan azt a normák megkívánják – jelentette ki Filczinger Ágnes, a falu polgármestere.
Szőke Attiláné, a program vezetője a képzésekről és az oktatásról beszélt. Mint mondta, a nyolc általános iskolai osztályt elvégzett munka nélküli férfiak közül tízen 10 hónapos falazó, vakoló-kőműves és szobafestő tanfolyamon vehetnek részt.
A nők szakképzett takarítói végzettséget szerezhetnek szintén tízen. A pénz rendelkezésre áll, ha a családoknak sikerült kiválasztani, melyik házba költöznének, megvizsgálják, ki hitelképes, illetve kik tudják igénybe venni a szocpol támogatást, és aláírhatják a szerződéseket. A Péró házainak nagy részét ledózerolják. Mitrovics Zoltán, a szociális minisztérium mentora, aki végigkíséri a programot, elmondta: a családok kiválasztásánál a fő szempont az volt, hogy a Péróban gyerek ne maradjon. Az új házakat legkésőbb tíz hónapon belül birtokba kell venniük.
A cigány családok betelepülése – a Péró a falu határában található – ellen kétszer is népszavazást kezdeményezett egy helyi lakos, de kérdéseit előbb a jegyző, másodszor pedig az illetékes bíróság utasította el. A helyiek attól tartanak, hogy az elszemetesedő porták rontják majd a falu képét, és elriasztják a turistákat.
(teol.hu, MNO)