Budai Bernadett a sajtótájékoztatón elmondta: a kormány 2006-os döntésének köszönhetően a gyógyszertárak között verseny alakult ki, ami magasabb színvonalú szolgáltatást eredményezett. Hozzátette, hogy a 2007 előtt alapított patikák közül 55 éppen a versenyhelyzet éleződése miatt döntött a nyitva tartás meghosszabbítása mellett, és több gyógyszertár például házhoz szállítással bővítette szolgáltatásait. Újságírói kérdésre válaszolva a szóvivő kitért arra, hogy 50 gyógyszertár bezárt ugyan, de ezek elsősorban a nagyvárosokban működtek, így döntésük az ellátást nem veszélyezteti. Hozzátette azt is, ha együttesen veszik a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak (háziorvosi gyógyszerkészletből történő gyógyszerkiadás) számát, akkor 2006 végéhez képest ez év első felében több patika működött, mint korábban.
Budai Bernadett a jelentés alapján hangsúlyozta: főleg a kisebb településeken élők mindennapjait könnyíti meg, hogy a vény nélkül kapható gyógyszereket már nemcsak a patikákban, hanem máshol, például drogériákban és benzinkutaknál is meg lehet vásárolni. Megjegyezte, jelenleg 693 helyen lehet vény nélkül kapható gyógyszereket vásárolni az országban.
A gyógyszerészkamara jelezte
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke elmondta, hogy a liberalizáció kezdetétől folyamatosan jelezték az új szabályozás káros oldalait. Jelzésük be is igazolódott a 2007. év gazdasági mutatóit nézve a gyógyszertáraknak 20 százalékot meghaladó fedezetcsökkenéssel kellett számolniuk. Ez számos esetben, leginkább a kisebb forgalmú vidéki gyógyszertáraknál a működőképesség határára juttatta a patikákat, s több száz veszteséges gyógyszertár volt a tavalyi évben – fejtette ki a szervezet elnöke, hozzátéve: ez a folyamat az idén is folytatódik. Kitért arra is, hogy az egészségügyi miniszter által kezdeményezett vizsgálat a létesített gyógyszertárak körében azzal az eredménnyel zárult, hogy a többletszolgáltatásokat a lakosság valójában nem igényelte.
Horváth Tamás szerint az is látható, hogy a létesült patikák túlnyomó többsége az amúgy is jól ellátott, nagy forgalmú helyeken található, az ellátást tehát azokon a helyeken, ahol eddig nem volt megfelelő a hozzáférés, nem javította.
Fidesz: dilettáns intézkedés a patikaliberalizációról szóló kormányzati döntés
A patikaliberalizációról szóló kormányzati döntés dilettáns, az emberek érdekeit figyelmen kívül hagyó intézkedés – reagált a Fidesz Budai Bernadett szavaira. Cser-Palkovics András úgy véli, a kormány ismét sikerpropagandát próbál kifejteni egy olyan területen, ahol semmi alapja sincs az öndicséretnek. A kormány a gyógyszerészekkel és a betegekkel áll vitában, a valóság ugyanis az, hogy számos vidéki kis gyógyszertár került a működésképtelenség szélére a kormány egészségügyi ámokfutása miatt – hangsúlyozta a párt helyettes szóvivője. Mint lkeszögezte, az új szabályozás miatt idén újabb kis patikák kerülhetnek bezárásra, még tovább nehezítve ezzel a vidéken élő emberek helyzetét.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.