A június 24-i sajtótájékoztatón a Tolna megyei cigányvezetők a romák elleni megalázó, nyilvános provokációnak minősítették a Faddon három nappal korábban megtartott falunapot. Mohácsi Viktória pedig bejelentette: mivel az országban a faddi már a sokadik rasszista indítékú megmozdulás romák ellen, több szervezethez, hatósághoz, valamint a politikai pártok képviselőihez és a történelmi egyházak vezetőihez fordulnak, hogy a jelenség kivizsgálását és állásfoglalás közreadását kérjék.
Mohácsi Viktória többi között azt tudakolta a rendőrségtől, nem meríti-e ki a szervezett bűnözés fogalmát a két esemény közötti „ijesztő összefüggés”, az, hogy mindkét településen Molotov-koktéllal gyújtottak fel házakat, azután a Magyar Gárda felvonulása következett, majd pedig szinte szóról szóra azonos „alkotmányokat” fogadtak el.
Az ORFK az MTI megkeresésére pénteken levélben válaszolt. Mint írták, „a Molotov-koktélos támadások és a Magyar Gárda tevékenysége közötti összefüggésre eddig nem merült fel információ, szervezett bűnözői tevékenységről nem beszélhetünk”.
A rendőrségtől azt is tudni akarta a képviselő, hogy a faddi és a pátkai bűncselekményeknek, kollégája nyíregyházi megtámadásának, a fényeslitkei gyilkosságnak és a galgagyörki kilakoltatásnak van-e rasszista motivációja, és kapcsolódnak-e a szervezett bűnözéshez.
A rendőrség válaszában azt írta: a Mohácsi Viktória által felsorolt konkrét bűncselekményekkel kapcsolatban rasszista motivációra utaló információ nem merült fel, szervezett bűnözéssel pedig egyik eset sem hozható összefüggésbe. Mohácsi Viktória azt is szerette volna tudni a rendőrségtől, miért engedték be a Magyar Gárdát Faddon a romák lakta területre, amikor a szervezet eddigi 34 tüntetésén és felvonulásán tudomása szerint ezt soha nem tették lehetővé.
Az ORFK ezzel kapcsolatban megismételte korábbi álláspontját: a rendőrségnek nincs engedélyezési jogköre a bejelentett rendezvényekkel kapcsolatban, de azok megtartását a gyülekezési jogról szóló törvényben meghatározott esetekben megtilthatja.
A rendőrség nem foglalhat, és nem is foglal állást semmilyen szervezet rendezvényével kapcsolatban – tették hozzá. Mint írták, a rendőrség célja, hogy a törvényes keretek között gyakorolt gyülekezési jogot tiszteletben tartva végezze a jogszabályokban meghatározott feladatait: biztosítsa a gyülekezési jog gyakorlásának feltételeit, és intézkedjen, ha a gyülekezési jog gyakorlása túllépi az alkotmányos kereteket, a résztvevők bűncselekményeket követnek el, vagy annak elkövetésére hívnak fel, illetve magatartásuk mások jogának és szabadságának sérelmével jár.
A rendőrség a rendezvények biztosítását a jogszerűség, a szakszerűség, az arányosság és a részrehajlás nélküli eljárás követelményeire figyelemmel készíti elő és végzi – írták. Hozzátették: a Magyar Gárda „a gyülekezési és az egyesülési törvényben meghatározottak betartásával fejti ki tevékenységét, nem léptek fel erőszakosan, nem skandáltak olyan jelszavakat, amelyek kimerítenék a büntető törvénykönyv valamely törvényi tényállásában megfogalmazottakat”.
A faddi falunapra a szervezők a Magyar Gárda és a Nemzeti Érzelmű Motorosok Egyesületének tagjait is meghívták, emiatt már a rendezvény előtt többen tiltakoztak.
(mti)