Budai hangsúlyozta: a parlagfű nemcsak a mintegy két és fél millió allergiás megbetegedésben szenvedő ember mindennapjait nehezíti meg, de jelentős károkat okoz a mezőgazdaságnak is. Mint mondta, a kormány tavaly elindította a „parlagfűmentes ház”-akciót, amelyhez 2007-ben az összes önkormányzat mintegy fele, 1556 település csatlakozott.
Az ösztönző kampányban összesen 67 ezer ház kapott elismerő matricát – tette hozzá. Budai Bernadett szerint a kézzelfogható eredményeket igazolja az is, hogy a levegő pollenkoncentrációja az előző évekhez képest több helyen jelentősen mérséklődött, és a legtöbb városban csökkent a magas pollenterhelésű napok száma.
Példaként említette, hogy ez a szám Szolnokon 30-ról három napra, Budapesten pedig 26-ról 9-re csökkent az elmúlt évben. Kitért arra, a parlagfű elleni védekezésben a földterület tulajdonosának, illetve a hatóságoknak egyaránt jut feladat. A magánterületeknél a parlagfű kiirtása a föld tulajdonosának, illetve használójának a feladata, amelyet a hatóságok minden évben ellenőriznek. Tavaly az önkormányzatok több mint ezer esetben rendeltek el kényszerkaszálást, és 1138 alkalommal szabtak ki bírságot – ismertette az adatokat a kormányszóvivő, hozzátéve, a megyei növényvédelmi és talajvédelmi igazgatóságok tavaly majdnem 4500 esetben, több mint ötezer hektáron rendeltek el kényszerkaszálást.
Budai Bernadett közölte: a kabinet az egyik legfontosabb eredménynek azt tartja, hogy míg a tárcaközi bizottság és az országgyűlési képviselők által kezdeményezett jogszabályváltozás előtt a kényszerkaszálásokig a bejelentéstől számítva akár 90-120 nap is eltelhetett, ez az idő mostanra egy hétnél is rövidebb időtartamra csökkent.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.