A szakminiszter a júniusban keltezett jelentés kapcsán még abban a hónapban megküldte reakcióját az ÁSZ-nak; „tulajdonképpen az intézkedési terv kezeli” a jelentésben foglalt felvetéseket, így már csak a dokumentumban foglaltak végrehajtását kell figyelemmel kísérni – mondta Bihary Zsigmond. (Az ülésen több képviselő is kifogásolta, hogy ezt az anyagot mindeddig nem kapták kézhez.)
Kérdésre válaszolva azt közölte, vizsgálataik alapján az e források elosztásában beállt változás „alapvetően pozitív”, noha „ellentmondásos folyamatról van szó”, amely egészében már csak azért sem értékelhető, mert nem zárult le. „Alapvetően megnyugodtam” az ÁSZ-jelentés olvasásakor – mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, hiszen a megállapítások azt mutatják, hogy a rendszer működését alapjaiban rendben lévőnek találta az ÁSZ.
„A közpénzek védelme biztosított volt” – mondta a miniszter, azt magyarázva, hogy „fundamentálisan rendben van a dolog, megfelel az unió előírásainak”, aki az ellenzéki képviselők két és fél órányi bírálata után a Széchenyi-terv kifogásolt tényeivel vetette egybe e források elosztásának adatait, s megjegyezte, a módszer „javult”. A túl sok visszadobott pályázatot kifogásoló felszólalás kapcsán arról beszélt, mostanra 50-ről 20-35 százalékra csökkent ezek aránya, az esélyegyenlőséget felvetőre pedig azt közölte: az egy főre jutó támogatások az elmaradottabb térségekben magasabbak.
A 16 milliárdos kommunikációs büdzsével kapcsolatos felvetés kapcsán azt hangoztatta: ezt 14 program népszerűsítésére, kilenc éven keresztül használják fel, míg a labdarúgó-Eb közvetítésében történő hirdetéssel kapcsolatos bírálatra kijelentette: „ha az ember reklámra költ, akkor azt a legnézettebb felületen kell tennie”. Az átláthatósággal kapcsolatos kifogásokra azzal felelt: minden lényeges adatot közzétesznek az interneten, és „az EU-n belül is kiemelkedő a magyar programok transzparenciája”.
A Fidesz jelezte a problémákat
Pelczné Gáll Ildikó, a bizottság fideszes elnöke az ülésen felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz képviselői már évek óta rendszeresen figyelmeztetnek azokra a problémákra, amelyekre most az ÁSZ jelentése rávilágított.
(mti)