A szóvivő szerint a törvény egyetlen kitűzött célt sem tudott teljesíteni, és csak rosszat hozott az embereknek, hiszen egyáltalán nem lettek olcsóbbak a sokak által vásárolt gyógyszerek, ugyanakkor vidéken egyre-másra kerülnek nehéz helyzetbe és mennek csődbe a kis gyógyszertárak. Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a patikaliberalizációs törvényt a kormány az ellenzék és a szakma elkeseredett tiltakozása ellenére „erőszakosan, dilettáns módon, a hatalmi önkény jellemzőit mutatva” erőszakolta át a parlamenten, hiába figyelmeztetett a szakma és az ellenzék már akkor is a törvény káros hatásaira. Mint mondta, most a kormány sikerpropagandája azzal érvel, hogy mennyi új patika jött létre, arról azonban nem beszélnek, hogy ezek – ha egyáltalán létrejöttek – a nagy bevásárlóközpontokban alakultak, így a kistelepülési gyógyszertárak bezárni kényszerülnek, a falvakban élőknek pedig a nagyobb városokba kell utazniuk.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a kisebb gyógyszertárak kénytelenek a készletezési költségeken spórolni, és inkább mindig megrendelik az éppen szükséges gyógyszereket, így a vidéken élőknek gyakran kétszer kell a patikába menni, hogy megkapják az orvos által felírt szereket. Hangsúlyozta: a kormány megengedhetetlen nemtörődömsége hosszú távon a gyógyszerellátást is veszélyezteti, hiszen ha sorra mennek tönkre a kispatikák, akkor egész térségek maradhatnak ellátatlanul.
Szijjártó Péter szerint egy felelős kormánynak ebben a helyzetben meg kellene hallgatnia a szakma képviselőit, az emberek érdekeit az üzleti érdekek elé kellene helyeznie, és vissza kellene vonnia ezt a szabályozást. Ehelyett a kormány ugyanazt teszi, mint az egészségbiztosítás privatizációja kapcsán, a szakmai szervezetek és az ellenzék tiltakozása ellenére önfejűen, politikai presztízsszempontokat előtérbe helyezve menetel tovább, és pökhendi, arcátlan módon viselkedik – mondta a szóvivő, aki szerint Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság MSZP-s elnöke egy nyilatkozatában lesajnálta a gyógyszerészszakmát és a vidéki embereket.
Szijjártó Péter ezért a Fidesz nevében felszólította a kormányt, hogy „vegye már észre”, milyen károkat okozott a patikaliberalizációs törvény, azonnal lépjen a helyzet megoldása érdekében, és folytasson érdemi tárgyalásokat a gyógyszerészkamarával. (A kamara és az Egészségügyi Minisztérium között csütörtökön szakértői szintű tárgyalások folynak.)
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.