A zöldtárca az árvíz során eddig több mint 10 millió forintot fordított a folyópartok megtisztítására. Az összegyűjtött szemetet hulladéklerakókra szállítják. A tárca a határvízi bizottságokon keresztül tárgyal az Ukrajnából érkező uszadék csökkentésének lehetőségeiről.
Eddig ötven teherautónyi, 350 köbméter szemetet gyűjtöttek össze a vízügyi szakemberek a kiskörei víztározónál és a Felső-Tiszán. A mintegy 200 km-es folyószakaszon ötven ember vesz részt a jelenleg is zajló munkálatokban.
A vízügyi szolgálat nemcsak a kezelésében lévő védművek mentén szedi a szemetet, hanem a folyóhoz kapcsolódó, a kezelésében lévő zsilipek, vízkivételi művek környékén, és azokon a hozzáférhető helyeken is, ahol az összegyűlt szemét vízminőségi gondokat okozhat. A tulajdonosok feladata ugyanakkor azon létesítmények megtisztítása, amelyeket a levonuló árvíz útjába – hullámtérben – építettek.
Az elmúlt időszak rendkívüli árvizei olyan területeket is elöntöttek Ukrajnában, amelyek korábban nem kerültek víz alá. A levonuló árvíz ezekről az eddig el nem öntött területekről is lehozta a rosszul vagy illegálisan elhelyezett hulladékok jelentős részét.
Árvíz idején a folyóból gyakorlatilag lehetetlen az uszadék eltávolítása a nagy vízsebesség miatt, és életveszélyes is lenne hajóval megközelíteni a szemetet. Ilyen esetekben a duzzasztóműveknél, így a kiskörei erőműnél sincs lehetőség az uszadék visszatartására. A táblák lezárása az árvízszintek növekedésével járna, mely vállalhatatlan árvízi kockázatot jelentene. Ebben az időszakban az uszadék összeszedése csak az árvízi meder szélén lehetséges – áll a környezetvédelmi tárca közleményében.