Székely: Nem típushiba okozta a balesetet

Ha a gép két motorjából az egyik leáll, akkor a másik is elég ahhoz, hogy a helikopter továbbrepüljön – jelentette ki Székely Tamás egészségügyi minszter. A pilóta, mielőtt eszméletét vesztette, azt mondta, hogy leállt a hajtómű.• Továbbra is életveszélyben a lezuhant helikopter pilótája

MNO
2008. 08. 01. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pótolják pénteken azt a mentőhelikoptert, amely előző nap zuhant le Kiskunlacháza és Apajpuszta között – közölte Székely Tamás egészségügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A Hír Televízió úgy tudja: a nap folyamán Ausztriából már meg is érkezett az új helikopter.

A csütörtöki balesetben a mentőápoló meghalt, a pilóta életveszélyes sérüléseket szenvedett. A helikopter egy kétéves kisfiút szállított, aki égési sérüléseket szenvedett, a gyerek sértetlen maradt. Édesanyja és a mentőorvos töréseket szenvedett. A kormányszóvivői tájékoztatón a szaktárca vezetője elmondta, a hatóságok vizsgálják a fekete dobozt, de annyit már tudni lehet, hogy a mentőhelikopter minden szükséges karbantartáson és ellenőrzésen – az előírt időben – átesett.

Székely Tamás véleménye szerint a baleset oka nem típushiba lehetett, hiszen ezt a helikoptert kifejezetten mentésre fejlesztették ki, és ebből több mint ezer folyamatosan repül. Megjegyezte, ha a gép két motorjából az egyik leáll, akkor a másik is elég ahhoz, hogy a helikopter továbbrepüljön.

Ismert: a gép pilótája, mielőtt eszméletét vesztette, arról beszélt, hogy a gép hajtóműve leállt.

Az egészségügyi miniszter azt mondta, ezekkel a gépekkel soha ilyen jellegű probléma még nem volt. Hangsúlyozta: a mentőápolót – akinek 1 éves a gyermeke és nyolchónapos várandós a felesége – a tárca saját halottjának tekinti. A történteket felelevenítve a miniszter elmondta, a mentőorvos törött kézzel is kihúzta a pilótát a roncsból, és kimentette az anyát és a megégett kisgyermeket.

5,7 milliárd forintos átcsoportosítás

Az egészségügyi tárca 5,7 milliárd forintot csoportosít át az egészségbiztosítási alap év végére várható maradványából – jelentette be ugyanitt Székely Tamás. Elmondta, a pénzt többi között a kistelepülések háziorvosai ügyeleti díjazásának megemelésére, az egynapos ellátások számának bővítésére, a várólisták csökkentésére, valamint az üzemanyagár-emelkedés kompenzációjára fordítják. Hozzátette: a többletet szeptember elsejétől kaphatják meg a különböző intézmények.

Székely Tamás tájékoztatása szerint 270 millió forintot kap a mentőszolgálat és több más betegszállító szervezet az üzemanyagárak emelkedésének kompenzálására, valamint 15-20 százalékkal növelik a kistelepüléseken működő háziorvosi ügyeletek díjazását. Közölte, módosítják a rehabilitációs fekvőbeteg-ellátások szakmai szorzóit és 25 százalékkal emelik az egynapos ellátás éves teljesítményvolumen-korlátját (tvk). Hangsúlyozta: szeretné, ha rövidebbek lennének a várólisták, ezért a súlyponti kórházaknak egyszeri alkalommal kiegészítő tvk-t biztosítanak.

Székely Tamás kitért arra, hogy – a háziorvosi rendszer után – szeptembertől a járó- és a fekvőbeteg-ellátásban is bevezetik a jogviszony-ellenőrzés díjazását. Kérdésre válaszolva az egri kórházban kialakult helyzetről azt mondta: a Hospinvestnek legkésőbb augusztus 18-ig be kell nyújtania a működésiengedély-kérelmet az ÁNTSZ-hez, amely harminc nap alatt ellenőrzi, hogy valóban minden feltétel adott-e ahhoz, hogy a cég átvegye az intézményt. Megjegyezte, mivel mindkét fél, a kórházvédők és a Hospinvest is azt állítja, hogy a birtokában van a megfelelő számú aláírás, máshogy nem lehet megtudni, kinek van igaza.

A kormányszóvivő tájékoztatón elhangzottakra Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője pénteken úgy reagált: a miniszter nem jelentett be olyan intézkedéseket, amelyek valóban megoldanák az egészségügy problémáit, nem jelentette be a volumenkorlát eltörlését és a súlyponti kórházak csődközeli helyzetének megoldását sem. Mint mondta, a bejelentett intézkedéseket a Fidesz szakértői megvizsgálják, de ezek szerinte csak tüneti kezelésre lehetnek alkalmasak, valódi problémamegoldásra nem. Hozzátette: a kormány 250 milliárd forintot vont ki az egészségügyből az utóbbi években.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.