A frakció döntött arról, hogy szeptember 30-ig a kormányzat hozza meg a távhő-korszerűsítési programmal kapcsolatos döntéseket – közölte a politikus. A program két részből áll: számlajóváírást és a távhő-korszerűsítési program forrásainak megerősítését tartalmazza. Emlékeztetett rá: a frakcióban júniusban született megállapodás arról szólt, hogy „egy 10 százalékos csökkentés kerül a távhő-kompenzáció rendszerébe”. Kifejtette: ennek lesz egy az öregségi nyugdíjminimumhoz kötődő rászorultsági és egy alanyi jogon járó része.
A frakcióigazgató szerint a számlajóváírás mindenkire vonatkozna, aki távfűtéssel működő háztartásban él, ezen belül azonban differenciálnának, a jövedelmi helyzetet és a fogyasztást figyelembe véve. Tóbiás József azt nem tudta megmondani, hogy összességében mennyi pénz jut kompenzációra, mivel nem a frakció dolga a források megtalálása, ez a kormány feladata. Ezzel összefüggésben hozzátette: az energiaszolgáltatókra kivetett extraadóról, az úgynevezett Robin Hood-adóról érdemben nem folytatott tárgyalást a frakció.
Arra a kérdésre, hogy mikortól vezetik be a rendszert, Tóbiás József közölte: az a frakció szándéka, hogy már ebben a fűtési szezonban érvényesüljön. Szavai szerint ma Magyarországon minden távhővel fűtött háztartásban élő ember kényszerfogyasztó, nem ő dönti el, mennyi energiát és hőt használ fel, és ezen változtatni kell. Ez együttműködést feltételez az önkormányzatokkal és magukkal a fogyasztókkal is – vélekedett, megjegyezve: ezért kívánják ösztönözni a szabályozhatóság és az egyéni mérhetőség megteremtését.
Az MTI vasárnapi információi szerint extraadót vetne ki a kormány az energiaszolgáltató cégekre a távhőtámogatás finanszírozására. A kormány 30 milliárd forint bevételt remél a Robin Hood-adóból. Az új adót átmeneti jelleggel, várhatóan két évig kellene fizetniük az energiaszolgáltató cégeknek az energiaárak emelkedéséből származó többletnyereségük után.
Az MTI szocialista forrásból úgy tudja, hogy ez alatt a két év alatt kellene a távhő-korszerűsítési programot annyira felgyorsítani, hogy a lakások zömében megvalósítsák a mérhetőséget és a szabályozhatóságot. Ez azzal is járna, hogy több forrást biztosítanának a panelfelújítási programra, vagyis növekedne a támogatások állami része.
(mti)