Elhúzódhat a tartósan beteg parlamenti képviselők ügye

További egyeztetésekre lesz szükség a tartósan beteg országgyűlési képviselők, köztük a szocialista Toller László és Horn Gyula ügyének rendezéséhez, mert a Fidesz több ponton is aggályosnak tartja a mentelmi bizottság által előkészített módosításokat.

MNO
2008. 09. 06. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mentelmi bizottság még júniusban nyújtotta be az Országgyűlésnek azt a három javaslatot, amely az alkotmányt, az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvényt és a házszabályt módosítaná. Az új szabályozás értelmében az országgyűlési képviselő megbízatása megszűnne, ha egy évig nem vesz részt az Országgyűlés ülésén, és ennek bekövetkezéséről a képviselők kétharmadának kellene szavaznia.

Az országgyűlési képviselők tiszteletdíjáról szóló törvény pedig úgy módosulna, hogy ha a képviselő megbízatása cselekvőképességét korlátozó vagy kizáró gondnokság alá helyezése miatt megszűnik, továbbá ha súlyos betegsége vagy balesete következtében munkaképtelenségét, teljes körű rokkantságát megállapították, vagy saját megítélése szerint a közszereplésre nyilvánvalóan alkalmatlanná vált és emiatt megbízatásáról lemond, akkor is még fél évig megkapná az előző hathavi tiszteletdíjának átlagát. Az országgyűlési képviselő halála esetén pedig özvegyét vagy örökösét egy összegben illetné meg a féléves fizetés.

Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetvezetője az MTI-nek azt mondta: a megoldás irányával egyetértettek a mentelmi bizottság ülésén, azonban a konkrét javaslatot illetően alkotmányos aggályaik vannak, ezért a Fidesz várhatóan azt kezdeményezi majd, hogy vonják vissza átdolgozásra a javaslatot.

Szerinte ugyanis aggályokat vet fel, hogy az alkotmánymódosításba nem kerül bele semmilyen differenciálás arra vonatkozóan, hogy a képviselő miért nem tud egy évig részt venni az Országgyűlés ülésén. Úgy vélte, ez visszaélésre ad okot, hiszen lehetséges, hogy valaki például nem visszafordíthatatlan betegségben szenved, azonban ha egy év után felgyógyul, akkor nem kaphatja vissza mandátumát. Hozzátette: az is felvetődhet, hogy mi történik olyankor, ha valaki részt vesz az Országgyűlés ülésén, de érdemi munkát nem végez.

A fideszes képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy az alkotmánymódosítás sem a 2006-ban balesetet szenvedett Toller László, sem a régóta betegeskedő Horn Gyula mandátumának problémáját nem oldja meg, hiszen visszamenőleges hatálya nem lehet a jogszabálynak. Ezekben az ügyekben a cselekvőképtelenség megállapítása lehet a megoldás, hiszen így automatikusan elvesztené a mandátumát a képviselő – tette hozzá.

Géczi József Alajos, a mentelmi bizottság szocialista elnöke az MTI-nek erkölcsi kötelességüknek nevezte, hogy Toller László ügye miatt is rendezzék a cselekvőképtelenség megállapítása után a tiszteletdíj kérdését. Hozzátette: az is célja a módosításnak, hogy ne kényszerüljenek arra képviselők, hogy súlyos betegen kelljen bejárniuk a Parlamentbe, vagy úgy, hogy alkalmatlannak érzik magukat a közszereplésre.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.