A rendszerváltás óta először indítványoz honvédelmi miniszter a honvédség létszámemelésére vonatkozó javaslatot – mondta Szekeres Imre tárcavezető. Kifejtette, hogy az ezerfős bővítést több feladat is indokolja. Egyrészt a NATO stratégiai légiszállítási kezdeményezése, amelynek keretében a tagállamok megállapodtak, hogy közösen vásárolnak szállító repülőgépeket, és ezeket közösen üzemeltetik. Magyarországnak ebben kiemelt szerepe lesz – hangsúlyozta -, hiszen Pápán létesül majd ennek a programnak a bázisa, ahol biztosítani kell a repülők fogadásának és kiszolgálásnak a feltételeit – jegyezte meg Szekeres Imre.
Másrészt – mint folytatta – a légiforgalmi biztonság is indokolja a létszámnövelést. Elmondta, a Tubesre tervezett lokátor építése nem kezdődhetett meg időben, a 2008-as üzembe helyezés késik, továbbra is rendszerben kell tartani a régi, elavult radarrendszert. A harmadik ok a honvédelmi miniszter szerint a tartalékképzés.
Simicskó István (KDNP) felszólalásában rámutatott, hogy a magyar véderőnek mind béke-, mind pedig mozgósítási időszakban így is csak 24 ezer fő a létszáma, amely tartalék nélkül korántsem olyan jelentős. Üdvözölte a véderő létszámának emelését, ám emlékeztetett: az Orbán-kormány időszakában még 45 ezer fős volt a Magyar Honvédség. A jelenlegi létszám 16 százaléka polgári alkalmazott – tette hozzá a polgári kormány államtitkára, aki újfent kifogásolta, hogy a Magyar Honvédség létszámának csak a felső határát szabták meg; ha Szekeres Imre úgy akarná, akár ezer főre plusz egy katonazenekarra redukálhatná a magyar véderőt – fogalmazott.
A politikus kifogásolta azt is, hogy a létszámnövelésnek nincs költségvetési vonzata. Kérdéseire, többek között arra hogy a Tubes ügyének elhúzódása milyen összefüggésben áll a létszámemeléssel, Szekeres nem adott választ.
A KDNP frakciója végül tartózkodott a szavazásnál; a képviselők 330 igen, 1 nem és 27 tartózkodás mellett fogadták el határozatot.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.