Gyurcsány Ferenc hétfői évadnyitó parlamenti beszédében vetette fel, hogy Robin Hood-adóra van szükség, az energiacégektől kellene támogatást kérni a távhőkompenzációra. Ennek csak egy eleméhez, az új adó bevezetéséhez kellene törvényt módosítani, ezzel biztosítanák a kompenzáció 2009-es és 2010-es forrását.
A távirati iroda szocialista forrásból úgy tudja, hogy a távhőkompenzáció rendszerét már az idei fűtési szezontól bevezetik, de az ehhez szükséges 7 milliárd forintos plusz forrást egyelőre a költségvetés tartalékából fedezik. Tukacs István, a parlament költségvetési bizottságának szocialista tagja szerint tarthatatlan a távhő ára és „versenyképtelensége” a gázfűtéssel szemben, ennek rendezésére a megoldást a szocialista frakció megtalálta, de a forrást illetően még vita van. Mint mondta, támogat egy olyan fajta adónemet, amely szolidáris a távfűtéses lakásban lakókkal. Az energiacégeknek – ha róluk van szó – ezt a szolidaritást vállalniuk kell – tette hozzá. Tukacs István szerint aggályos lehet, hogy a cégek árképzésükben más fogyasztókra terhelik tovább az adót, ezt ki kellene zárni.
Az SZDSZ nem támogatja a Robin Hood-adó bevezetését – nyilatkozta Horn Gábor. A liberális ügyvivő elmondta: a megoldás arra jó, hogy a nyereséges vállalatokat elijesszék Magyarországról. Az energiacégek nyereségének megadóztatása piacellenes lépés, amely a nemzetközi tőkét lehetetlen helyzetbe hozza.
László Tamás, a Fidesz szakpolitikusa azt mondta, a miniszterelnök bejelentése csak egy újabb „lesz-program”, aminek nem ismerik a részleteit, sem azt, hogy kit támogatnának, sem azt, hogy mit szólnak ehhez a nagy energiaszolgáltató cégek. Szerinte azonban a lakótelepen élők „itt és most megoldást” várnak, hiszen idén már háromszor sújtotta őket a távhődíj-emelés, most lesz egy negyedik, és ez ellen védekezni sem tudnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a lakótelepen élők között nehéz különbséget tenni szociális alapon, mert nagyjából egy színvonalon vannak, ezért óriási tömegek járhatnak rosszul, ha kijelölnek egy virtuális határt. Emelkedik a távhődíj, a kompenzáció radikálisan csökken – az idén 83 milliárdra, jövőre 67 milliárdra -, ehhez képest a kormányfő 10 milliárdos segítségről beszél, ami nevetséges, itt nem ilyen tételekről van szó – összegzett a fideszes politikus. László Tamás azt mondta, hogy a Fidesz és a KDNP korábbi javaslatának megfelelően most is azt tartaná jó megoldásnak, ha 20-ről 5 százalékra csökkentenék a távhő áfáját. Szerinte a csökkentésnek megvan a fedezete abból az többletből, amelyet az eddig gázáremelése és a távhődíjemelések során beszedtek. Mint mondta, egy 52 négyzetméteres átlagos panellakás esetében így havi 4 ezer forinttal csökkenne a távhődíj.
Katona Kálmán, az MDF országgyűlési képviselője úgy látja, a Robin Hood-adó tartósan nem old meg semmit. Pártja nevében azt mondta: a kormánynak nincs kialakult koncepciója a helyzet kezelésére. A távhőkompenzációs elképzeléssel kapcsolatban kitért arra, hogy az állampolgárokat kell támogatni, és nem az árakat. A rászorulókat kell támogatni, és nem az áron keresztül kell a támogatást nyújtani – tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői napirend előtti beszédében azt mondta: speciális támogatást vezet be a kormány a távfűtéses lakásban lakók számára, figyelembe véve, kinek milyen a szociális helyzete. A kormányfő szerint „oda kell fordulni a különböző energiacégekhez”, és tőlük kell hozzájárulást kérni. Mint mondta, a Robin Hood-adóra azért van szükség, mert több tízmilliárd forint kell a panellakásokban lakók támogatásához, akik jelenleg kétszer annyit fizetnek a fűtésért, mint az egyéni fűtést használók. A miniszterelnök elmondta: a következő két évben mindenkinek lehetővé kell tenni, hogy távhő-fogyasztása mérhető, szabályozható legyen, erre külön lesz forrás a költségvetésben, és ehhez kapcsolódóan „kinyitják” a panel-rekonstrukciós programot.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.