Szekeres: Nagyon kockázatos ez a világ

Szekeres Imre szerint atomveszélyre is fel kell készülnie a magyar honvédségnek. A Honvédelmi Minisztérium hosszú távú katonai stratégiája szerint a magyar alakulatok például egy atomtámadás után takaríthatnának. A stratégiai tanulmányért 25 millió forintot fizetett a tárca.

MNO
2008. 09. 12. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekeres Imre tagadja, hogy a Honvédelmi Minisztérium internetes oldalán cenzúrázva hozták nyilvánosságra a tárca felkérésére készült stratégiai tanulmányt. Azt elismeri, hogy az eredeti anyag jelenleg megcsonkítva olvasható, de Szekeres szerint nem a kritikai megjegyzéseket húzták ki belőle. A honvédelmi miniszter egyébként úgy véli, megérte 25 millió forintot fizetni a 18 oldalas tanulmányért. Szekeres elmondta: öt nagy kutatóintézetet kértek fel, mindegyiknek öt millió forintot fizettek.

A honvédelmi stratégia szerzői között szerepel többek között Gyarmati István, a Horn-kormány helyettes-államtitkára, Deák Péter nyugállományú ezredes és Szenes Zoltán, egykori vezérkari főnök is. A tanulmány szerint a magyar hadseregnek új kihívásokra kell felkészülnie, ezért leginkább a külföldi missziókra alkalmas csapatait, valamint egy atomháború utáni takarítást végző alakulatait kell fejlesztenie.

Szekeres Imre elmondása szerint több szakmai javaslat is arra mutat rá, hogy a legnagyobb veszélyt egy biológiai, vegyi vagy atomkatasztrófa jelentheti, ami lehet háborús, vagy ipari jellegű is.

„Mindegyiket meg kell vizsgálnunk, ez a kötelességünk, és aztán el kell döntenünk, hogy melyikre fordítunk nagyobb erőforrást. Nagyon kockázatos ez a világ” – nyilatkozta a hírTV-nek a honvédelmi miniszter.

A minisztert egyébként a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem nyílt kiképzési napján érte el a hírTV, ahol azonban még a hagyományos stratégiákat gyakorolták.

A Nemzetbiztonsági Bizottság kereszténydemokrata elnöke szerint a hosszú távú katonai stratégiáját már régen ki kellett volna dolgozni, de nem úgy, hogy közben leépítik a hadsereget.

„Azt már megtapasztaltuk, hogy a kormány hogyan tudja felszámolni a különböző fegyvernemi kultúrákat (...) Dehogy ezt még deklarálják is, és stratégiai célként is megfogalmazzák, hogy nem kell nekünk országvédelmi képességeket fenntartani, ezzel nem tudunk egyetérteni.” – válaszolta a hírTV-nek Simicskó István.

Magyarország átfogó 10-15 éves katonai stratégiájáról előreláthatólag novemberben hoz határozatot a kormány.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.