TeleStroke-rendszert adtak át Debrecenben

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) kezdeményezésére 24 órás video- és hangkapcsolat jön létre a kisvárdai és a mátészalkai kórházakkal. Az október 1-jén induló TeleStroke rendszer lehetővé teszi a stroke eredményes kezeléséhez és a pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen konzultációt és ezzel az ellátás késlekedés nélküli elindítását - közölte Csiba László professzor, a DEOEC neurológiai klinikájának igazgatója pénteken Debrecenben.

MNO
2008. 09. 19. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új rendszert működés közben mutatták be a sajtótájékoztatón: egy Kisvárdán lévő beteget Debrecenből a rendszeren keresztül vizsgált meg Csiba László, így adott utasításokat a távol lévő kollégáknak a beteg kezelésével kapcsolatban. A professzor elmondta: az agyi érkatasztrófa, a stroke Európában és Magyarországon is a harmadik olyan betegség, amely a leggyakrabban halálhoz, illetve rokkantsághoz vezet. Magyarországon évente 50 ezer új megbetegedést észlelnek, s mintegy 18 ezren halnak meg agyi érkatasztrófában.

Csiba László elmondta azt is, hogy a vérrögoldó kezelést mielőbb el kell kezdeni, de az csak akkor alkalmazható eredményesen, ha gyorsan biztosítanak magas szintű ellátást. Ezt számos tényező nehezíti, például a kisebb, computertomográffal (CT) felszerelt, de szakemberhiánnyal küzdő kórházakban különösen nehéz az ilyen beavatkozás. A Debrecenben átadott TeleStroke rendszer nonstop konzultációra ad lehetőséget a kisvárdai és a mátészalkai kórházaknak a kezelések azonnali megkezdéséhez.

Harsányi Imre, a kisvárdai kórház főigazgatója a rendszer jelentőségét abban is látja, hogy „a térségben meglévő orvoshiány nem okozhat hátrányt a régióban élők ellátásában”. Ezentúl a mátészalkai és a kisvárdai kórházban lévő betegek ugyanazt a magas színvonalú stroke-kezelést kapják, mint a debreceni neurológiai klinikán – fűzte hozzá. Csiba László szerint az interaktív kommunikációs rendszer a jövőben más betegségek terén is lehetővé teszi az intézmények közötti konzultációt.

Berta András, a DEOEC elnökhelyettese országosan is egyedülállónak nevezte a TeleStroke rendszer működtetését, amely olyan betegcsoportokban jelent hozzáférést a legkorszerűbb és leghatékonyabb terápiához, amelyeknél még értelme van a beavatkozásnak. A rendszer bemutatása után neurokardiológiai konferenciát rendeztek Debrecenben, a Stroke Világszervezet, és az Európai Stroke Társaság elnökének részvételével.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.