Azzal, hogy a miniszterelnök előbb a programról akart egyeztetni, hivatalban maradása érdekében inkább csak csapdát állított partnerének – nyilatkozta Tölgyessy Péter a Népszabadságnak. Véleménye szerint a tárgyalások során ugyanis az SZDSZ színvallásra kényszerülhet, hogy milyen sanyargatásokkal akarja az adócsökkentés fedezetét megteremteni. Tölgyessy úgy fogalmazott: a szokásos hazai közhellyel szemben egy rendes demokráciában nem a program, hanem a kormányfő személye a lényeg. A miniszterelnök személye maga a program. A cselekvési tervek gyorsan változhatnak. Gyurcsány Ferenc például alig négy esztendő alatt aktuális hatalmi szükségleteinek megfelelően már nagyszámú programmal állt a közönség elé. Volt ő már radikális reformer, most meg fontolva haladó vezető. A szocialisták tárgyalási ajánlata akkor lenne valóban visszautasíthatatlan, ha azt megelőzné a kormányfő bejelentése távozásáról. A szabad demokraták képviselői majd minden korábbinál nagyobb nyomás alá kerülhetnek: ne árulják el a hazai baloldal évszázados ügyét.
Tölgyessy szerint rég nem az adó és a költségvetés a tét. Gyurcsány Ferenc egyelőre az egész SZDSZ-t akarja visszahozni a baloldali koalícióba. De bármikor válthat, és már csak a szabad demokraták felét, harmadát próbálja majd a szocialisták oldalára állítani. Ezzel megnyerhetné a költségvetési voksolást, csakhogy a választásokra odalenne az SZDSZ mint önálló párt. Tölgyessy szerint csak „csúnya” lehetőségek maradtak: valakinek korábbi sarkos állításait megtagadva kell engednie, vagy marad a még rondább szavazatvásárlás.
Arra a kérdésre, hogy a szocialistáknak nem érdekük egy előre hozott választás, Tölgyessy úgy válaszolt: 2002 után a koalíció túlságosan sokáig rendelte alá Orbán Viktor bármi áron való megállításának az ország gazdasági, társadalmi versenyképességét. Pedig a demokratikus voksolásokon az ország nem egy jövendő diktátort keres magának, hanem számtalan, alkotmányos ellenhatalomtól korlátozott kormánytöbbséget választ. A közvélemény-kutatások adatait elemezve pedig megemlítette: a valóságban jobban állhat a két párt népszerűségi indexe, de még így is biztos, hogy elbuknák a szavazást.
(Népszabadság)