„A Magyar Postának az SAP-rendszer működéséhez szüksége van szerverekre. Ezek beszerzése jelentős beruházás, ezért a posta menedzsmentje úgy döntött, hogy a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság keretmegállapodásához csatlakozva szerzi be ezeket” – reagált még az Index májusi megkeresésére Szász Katalin, a posta kommunikációs igazgatója.
A Közbeszerzési Értesítő ez év június 27-i számában jelent meg a Magyar Posta Zrt. ajánlatkérése „SAP ECC 6.0 és SAP BI 7.0 integrált vállalatirányítási rendszeréhez szerver- és tárolóeszközök, valamint kapcsolódó licencek szállítására, integrációjára, üzembe helyezésére és támogatására”. A felhívás szerint az elbírálás során egyetlen szempont volt: a legalacsonyabb árat kínáló jelentkezőt hirdették volna ki győztesnek.
A pályázatokat augusztus 14-én kellett felbontani, és az akkortól számított 15. munkanapon hirdették volna ki a győztest. A pályázat eredményét azonban azóta sem találni sem a Közbeszerzési Értesítőben, sem az Európai Unió hivatalos lapjának online adatbázisában, a Tenders Electronic Dailyben (TED), ami megerősíti az Index információit, hogy probléma van a nyertes kihirdetésével és a szerződéskötéssel.
Szász Katalin még tavasszal cáfolta azokat az indexes értesüléseket is, hogy először csak a több cégen keresztül közvetve – és korábban közvetlenül is – tulajdonos Rizó Mihály vezérigazgató által tulajdonolt Trendextől kértek volna ajánlatot, és azt is, hogy ez a cég nettó 840 milliót kínált (a többi árról nem adtak felvilágosítást).
A tulajdonos nevének említése nem véletlen: Rizó korábban igazgatósági tag volt az azóta már átkeresztelt Ápisz Kereskedelmi Rt.-ben, ott, ahol az akkor még postavezér Szabó Pál 2001 júliusától egy éven át az igazgatóság élén állt. A személyi kötődések itt még nem értek véget: ugyanebben az időszakban volt az Ápisz igazgatóságának a tagja Antalóczi Zoltán, aki egyfelől egy év megszakítással 2003 óta tagja Gyurcsány Ferenc cége, az Altus Zrt. felügyelőbizottságának, másfelől 1999 novemberétől 2005 májusáig igazgatósági tag volt az abban az időben még Trendex Holdingnak hívott Rizó-cégnél – írja az Index.
Igaz, a beszerzésből akkor nem lett semmi: a posta vezetése végül úgy döntött – már az Index érdeklődése után –, hogy a KSZF-en belüli beszerzés helyett nyílt közbeszerzési eljárást ír ki, ez történt meg június végén. Hogy ezen a Trendex részt vett-e, vagy sem – és ha igen, a kizártak közé került-e, vagy sem –, azt az érintett vállalatnál nem tudta meg a portál.
(Index)