A tisztes munka jogáért, az igazságos bérekért, valamint az emberhez méltó életért, vagyis a társadalmi igazságosságért demonstráltak a hat nagy szakszervezeti konföderáció – az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma – aktivistái kedden Budapesten, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium épülete előtt.
A tüntetésen résztvevők azért hallatták hangjukat, hogy az értékteremtő munkát az eddiginél jobban, értéken becsüljék és fizessék meg a cégek a globalizálódó világban, mert a demonstrálók véleménye szerint csak így élhető emberhez méltó élet. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke hangoztatta: egyensúlyt kell teremteni a vállalatok és dolgozók érdekei között, ami csak úgy lehetséges, ha a különböző érdekeket a méltányosság alapján hozzák közös nevezőre, alkalmazkodva a változó körülményekhez.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke hangsúlyozta: a tisztes munka tisztességes emberi viszonyokat, biztosan tervezhető jövedelmeket is jelent. Ezt kikezdi az a profitéhes magatartás, amit jelenleg a munkáltatók részéről tapasztalható. A versenyképesség javítása nem a végletekig kiszolgáltatott munkavállalókat jelent – fogalmazott.
Gál Rezső, a Liga Szakszervezetek társelnöke úgy vélte: az USA-ban kirobbant pénzügyi válság a társadalmi felelősség teljes hiányára utal. Az eltűnt pénz megvan valahol, de nem a bérből és fizetésből élők zsebében van. Ezért sem az adózás, sem a gazdaságpolitika, sem a munkajogi szabályozás nem pusztán szakkérdés, annál lényegesen több – mondta Gál Rezső. Valódi intézkedéseket követelt a munkavállalók helyzetének javítására a kormánytól.
(MTI)