Az előterjesztés szerint az alkotmánymódosítást követő egy éven belül meg kellene alkotni a szükséges választójogi törvényeket is. A jelenlegi, 386 fős parlamenti létszám rontja a munka hatékonyságát, költséges, és más országokhoz képest is magas – mondta Répássy Róbert.
Eörsi Mátyás szabad demokrata képviselő szerint egy ügyes PR-fogásról van szó. Hangsúlyozta: az előterjesztő maga is pontosan tudja, hogy ebből a javaslatból nem lesz alkotmánymódosítás, mivel könnyű javasolni egy 200 fős parlamentet, de ehhez nagyon nehéz eljutni. Eörsi szerint a Fidesz célja az, hogy a nyilvánosság előtt egy népszerű és sok tekintetben indokolt javaslat mellett állhasson ki.
Dávid Ibolya (MDF) szerint egy sematikus, kiérleletlen, súlytalan javaslatról van szó, amely elbagatellizálja a problémát. Leszögezte: egyfordulós, tisztán listás választási rendszerben lehet megalkotni a kisebb parlamentet.
Feltételekkel támogatja a kisebb parlamentet az MSZP
Az MSZP csak akkor tudja támogatni a kisebb parlamenti létszámra vonatkozó fideszes alkotmánymódosítást, ha a pártok az ahhoz kapcsolódó választási rendszerben is megállapodnak – mondta Wiener György (MSZP) kedden a javaslat parlamenti vitájában. A 200 fős parlament a szocialisták számára nem elfogadhatatlan, de nem is szimpatikus, a törvényjavaslatot egy reális és racionális választási rendszer elfogadása esetén tudják támogatni – közölte a szocialista politikus.
Rubovszky György, a javaslat KDNP-s előterjesztője azt mondta, el tudnak képzelni egy olyan módosító indítványt, amely egy másik törvénymódosításhoz köti a kisebb létszámra vonatkozó elképzelés hatályba lépést.
(mti)