Hivatalos látogatásra Jordániába utazik Sólyom László

Sólyom László köztársasági elnök október 12-e és 15-e között hivatalos látogatást tesz a Jordán Hásimita Királyságban.

MNO
2008. 10. 12. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország és Jordánia 1964. július 1-jén létesített egymással diplomáciai kapcsolatokat. Magyarország akkor damaszkuszi nagykövetét akkreditálta a királyságban. 1976-ban felállította kereskedelmi képviseletét Ammánban, s 1983-tól e képviselet vezetője látta el egyidejűleg az ideiglenes ügyvivői feladatokat is. 2005-ben Magyarország rezidens nagykövetet küldött Jordániába. Jordánia előbb bukaresti nagykövetét akkreditálta Magyarországon, majd 1992 júniusától, amikor nagykövetséget létesített Bécsben, a bécsi nagykövetség feladatait terjesztette ki a magyarországi képviseletre. 2003-ban tiszteletbeli konzulátust létesített Magyarországon.

A két ország politikai kapcsolatai élénkek és rendszeresek. Folyamatosak a külügyminisztériumok közötti konzultációk és a magas szintű találkozók. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke 2006 februárjában tárgyalt Ammánban. 2007 januárjának végén, közel-keleti körútja során Göncz Kinga külügyminiszter tett hivatalos látogatást Jordániában. Jelentős lendületet adott a kétoldalú kapcsolatoknak II. Abdalláh jordániai király 2007 júniusi budapesti látogatása. Gráf József földművelési és vidékfejlesztési miniszter 2008 júniusában tett hivatalos látogatást Jordániában; magyar mezőgazdasági, élelmiszeripari termékbemutatót és üzletember-találkozót is időzítettek látogatásához.

Magyarország tavaly 170,2 millió (amerikai) dollár értékben exportált árut Jordániába. Ez 96,1 százalékkal több mint a 2006-os adat (87,04 millió dollár). Kivitelünk szempontjából Jordánia a közel-keleti és észak-afrikai térség ötödik legjelentősebb országa az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Egyiptom és Izrael után.

Jordánia külpolitikáját alapvetően meghatározza az a tény, hogy a Közel-Kelet több évtizede szinte állandó fegyveres konfliktusok színhelye. A hagyományosan Nyugat-orientált külpolitikát folytató hásimita uralkodóháznak nagy a tekintélye az iszlám világában, ahol elsősorban mérséklő, közvetítő szerepet tölt be.

Jordánia legfontosabb stratégiai partnere az Egyesült Államok. Az amerikai támogatás a rendszeresnek mondható legmagasabb szintű találkozókban, a szinte folyamatos pénzügyi támogatásban és az egyre intenzívebb gazdasági kapcsolatokban nyilvánul meg. Az európai nagyhatalmak közül Jordánia megkülönböztetett viszonyt tart fenn Nagy-Britanniával, amelynek védnöksége alatt jött létre 1921-ben a Transzjordániai Emirátus, a mai Jordánia elődje. Élénk az együttműködése az igen aktív közel-keleti és mediterrán politikát folytató Franciaországgal is. Jordánia egyre nagyobb jelentőséget tulajdonít az EU-val és tagállamaival, illetve a NATO-val való együttműködésnek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.