Éger István szerint a minisztérium nem veszi tudomásul, hogy a kamarának van igaza. A szakma méltatlan hanyagsággal szembesül, amikor a parlamenti pártok nem nyújtják be az orvosok bérfelzárkóztatásáról szóló törvényjavaslatot – mondta. A kamara javaslata szerint egy kezdő szakorvos jelenlegi, nettó 90 ezer forintos fizetése helyett 340-360 ezer forintot keresne. Ehelyett megpróbálják „röghöz kötni” a fiatal orvosokat egy új, készülő jogszabállyal, amely alapján a kezdő orvosoknak négy évig abban a kórházban kellene kötelezően dolgozniuk, ahol rezidenskedtek. Éger István szerint ez garantáltan tömeges külföldi elvándorláshoz vezetne.
A MOK elnöke arról is beszélt, hogy a héten tárgyalt Székely Tamás egészségügyi miniszterrel, aki azt mondta: az ágazat bérfejlesztése esetleg megközelítheti a tíz százalékot. Éger István ezt irreálisan alacsonynak tartja, s úgy fogalmazott: a döntéshozó megteheti, hogy az egészségügyi ellátást mint közszükségletet háttérbe szorítja.
November 8-án újabb nagygyűlést tart a MOK, ahova a járó- és fekvőbeteg-ellátó szakma képviselőit várják, csaknem 24-25 ezer embert. Éger István szerint itt akár döntés születhet egy esetleges munkabeszüntetésről is. A tömeges szerződésbontással kapcsolatban pedig azt mondta: 2009. január 1-jéig 4000 nyilatkozatnak kell összegyűlnie, hogy érdemben lépni tudjanak.
(MTI)