Az NNI bűnügyi főosztályvezetője azt mondta: nem „hungarikum” az ATM-ek fosztogatása. Csehországban az elmúlt egy évben ötven ilyen eset történt, előfordul, hogy egy nap alatt két hasonló bűncselekményt is elkövetnek. Romániában az elmúlt egy évben ötven-hatvan, Németországban száz ilyen bűncselekmény történt. Magyarországon tavaly november óta mintegy húsz esetben próbáltak kifosztani bankjegykiadó automatát, ezek fele kísérleti szakaszban maradt. Nagyon sok olyan eset is lehet, amelyről a hatóságok nem tudnak, mert nem marad nyoma a „próbálkozásnak” – közölte Dócs András őrnagy.
Az elkövetés módszerei országonként eltérőek: Csehországban az elkövetők plazmavágóval dolgoznak szívesen, ötven bűncselekményből tizenötöt ezzel a módszerrel követtek el. Romániában flexszel vágják ki a páncélkazettát, Magyarországon pedig az a módszer terjedt el, hogy egyszerűen kirántják az automatát a helyéről. A helyszíneken általában kevés nyom marad, legfeljebb annyit tudni, hogy „csuklyás emberek kesztyűben dolgoztak”. Emiatt nagyon fontos, hogy a környező országok rendőrségei szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki, és megosszák egymással a nyomozások során szerzett tapasztalatokat – mondta a főosztályvezető.
Csehországban ezekben a napokban kezdődött egy konferencia a bankjegykiadó automaták fosztogatásáról, a tanácskozáson az NNI szakemberei is részt vesznek. A nemzetközi együttműködés keretében májusban Marosvásárhelyen fogtak el egy négyfős magyar bandát, amelyet két bankautomata kifosztásával gyanúsítanak. Csehországban szeptember közepén értek tetten három magyart, amikor azok megpróbáltak plazmavágóval felnyitni egy automatát. A külföldön elfogott magyar bankautomata-fosztogatók korábban itthon is követtek el vagyon elleni bűncselekményt – tette hozzá Dócs András. A rendőrség vizsgálja, hogy a külföldön elfogottak mely országokban és milyen bűncselekményeket követtek még el.
Szeptemberben Magyarországon fogták el azt a magyarokból és koszovói albánokból álló bandát, amely Spanyolországban csaknem 200 esetben fosztott ki bankautomatát. A bűnözők markológéppel tépték ki a pénzkiadó automatákat a falból. A rendőrség szerint elképzelhető, hogy a magyar bűnözők az ország határain túl fosztogatnak, itthon pedig a külföldi bűnözők az aktívabbak. Az NNI főosztályvezetője – a nyomozás érdekeire hivatkozva – nem kívánt beszélni arról, hány bűnözői csoport dolgozik Magyarországon, illetve van-e közöttük kapcsolat. Ezzel kapcsolatban Dócs András mindössze annyit mondott: népszerű bűncselekmény lett az ATM-ek kifosztása, sokan próbálkoznak ezzel, olykor „ész nélkül”. A bűnözők az elmúlt egy évben kevesebb mint 100 millió forintot vittek el ATM-ekből; kezdetben több tízmillió forintot is el tudtak lopni, mostanában ennek már csak a töredékéhez jutnak hozzá.
A főosztályvezető szerint az is segíti a bűnözőket, hogy sok ATM csak „leszögelt pénzeszsák”, vagyis az automata túl egyszerűen van rögzítve a talpazathoz, így könnyen kiemelhető. A környező országokban már felismerték a bankok, hogy biztonsági berendezéseket kell telepíteni az automatákba. Csehországban a potenciális célpontokat, a kisebb automatákat olyan festékpatronokkal szerelték fel, amelyek azonnal elszínezik a pénzt, ha megmozdítják az ATM-et – mondta Dócs András. Hozzátette: a csehországi csak egy módszer a sok közül, a lényeg az, hogy mire a bűnözők kinyitják a páncélkazettát, a pénz színeződjön el, vagy a GPS jelezze, hol van az automata. A rendőrség egyébként kezdeményezte a bankoknál, hogy építsenek az ATM-ekbe ilyen biztonsági berendezéseket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.