Abbász Sólyomnál: El fog jönni a közel-keleti béke ideje + Képek

Sólyom László optimista a közel-keleti béke megteremtésének kérdésében – hangzott el a Sándor-palotában, ahol az államfő Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Nemzeti Hatóság elnökével folytatott megbeszélést. A köztársasági elnök támogatja, hogy a két ország közötti korábbi kulturális és oktatási kapcsolatok folytatódjanak. • Sikeresebb közel-keleti politikát vár az új elnöktől Abbász

MNO
2008. 11. 05. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A palesztin és a magyar nép közötti hagyományosan jó viszonyt hangsúlyozta Sólyom László köztársasági elnök és Mahmúd Abbász, a Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke szerdán újságírók előtt, miután a budapesti Sándor-palotában megbeszélést folytattak egymással. A palesztin vezető látogatása viszonzása volt a magyar államfő tavaszi, ramallahi hivatalos látogatásának.


A magyar köztársasági elnök szerint mindkét találkozó demonstrálja a két ország közötti régi baráti viszonyt. Sólyom László ezzel összefüggésben utalt arra a sok száz palesztinra is, aki Magyarországon tanult és szerzett diplomát az elmúlt évtizedekben. A magyar-palesztin kapcsolatokról szólva a magyar államfő közölte azt is: támogatja Mahmúd Abbásznak azt a kérését, hogy két ország közötti korábbi kulturális és oktatási kapcsolatok folytatódjanak.


Közölte: áttekintették a közel-keleti helyzet egészét is, és szóba került, hogy a „2002-es arab rendezési javaslat ismét a figyelem középpontjába került”. Sólyom László azt mondta, optimista a közel-keleti béke megteremtésének kérdésében. Mint fogalmazott, Mahmúd Abbásszal együtt bízik abban, hogy el fog jönni a közel-keleti békének az ideje, amikor egy önálló Palesztin állam és az önálló Izrael él majd békésen egymás mellett.


A magyar köztársasági elnök arra is felhívta a figyelmet; egyetértettek abban, hogy az Amerikai Egyesült Államok mellett az Európai Uniónak is „megfelelően súlyos” politikai szerepet kell vállalnia a térségben. Sólyom László kulcskérdésnek nevezte, hogy Gázában megfelelő biztonsági erők tudjanak működni. Mint fogalmazott, e tekintetben fontos Magyarország felajánlása, hogy „a rendőrség kérdésében” közreműködjön.


Fotók: Reuters


Mahmúd Abbász, akinek szavait tolmács közvetítette az újságíróknak, ugyancsak úgy vélte, a mostani találkozás is a két nép közötti szolidaritásnak a kifejezése. A Palesztin Felszabadítási Szervezet Végrehajtó Bizottságának elnöke köszönetet mondott Sólyom Lászlónak, amiért Magyarország a különböző nemzetközi konferenciákon is támogatta a palesztinokat. Mahmúd Abbász felidézett egy 1986-ban történt eseményt is, amikor még nem voltak hivatalos kapcsolatok Izrael és a palesztinok között. Mint mondta, akkor, 22 évvel ezelőtt Budapesten tartottak egy tárgyalást, aminek az előkészítésében ő maga is részt vett.

Hangsúlyozta: ez is azt mutatta meg, hogy a magyar nép mennyire békeszerető. Az amerikai elnökválasztások kapcsán kitért arra is: a néhány hónap múlva esedékes izraeli választások után az új kormánnyal is folytatni szeretnék a tárgyalásokat „az Egyesült Államok közreműködésével is és a nemzetközi tényezők segítségével”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.