„A magyar kormány a vizsgálat alapján választ vár arra, hogy milyen szakmai indokai voltak a rendőri beavatkozásnak, és indokoltak, illetve arányosak voltak-e a szlovák rendőrség által alkalmazott eszközök” – áll a közleményben. Hozzátették: a magyar hatóságok itthon és a helyszínen is figyelemmel kísérték az eseményeket, a futballmérkőzésre utazók határátlépését, megérkezését, a magyar konzul pedig a helyszínen tájékozódott és segítséget nyújtott minden, ezt igénylő magyar állampolgárnak. „A dunaszerdahelyihez hasonló félreérthető események sem jogosítanak fel senkit arra, hogy bármelyik nemzet jelképét meggyalázzák, nemzeti büszkeségét megsértsék” – írták.
Hangsúlyozták: „A Magyar Köztársaság Kormánya ezért a leghatározottabban elítéli, hogy több demonstráló is zászlót égetett szombat este, Szlovákia budapesti nagykövetsége előtti tartott tüntetésen. A kormány a futballhuliganizmus szervezett, erőszakos fellépéséhez hasonlóan elutasítja a szélsőséges csoportokkal, illetve jelenségekkel kapcsolatos belpolitikai indíttatású provokációt is”.
Tájékoztatást kért az ORFK
Hivatalos tájékoztatást kért a szlovák rendőrségtől az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a dunaszerdahelyi labdarúgó mérkőzésen történt intézkedések okairól, azok jogi megalapozottságáról, az előállított személyekről, a folyamatban lévő eljárásokról, valamint a sérültek számáról és állapotáról; a tájékoztatást vasárnap délután kapja meg a magyar rendőrség – közölte honlapján az ORFK vasárnap.
Gönczel beszélt Kubis?
A Ján Kubis vezette szlovák diplomácia közleményében sajnálatosnak minősíti, hogy a szlovák rendőrség rendbontók elleni fellépését a magyar szélsőségesek tüntetésre okot szolgáltató „ürügyként használták fel”. Pozsony „különösképpen nyugtalanítónak tartja, hogy a provokáció szervezői között ismét olyan radikális nacionalista pártok és mozgalmak voltak, mint a Jobbik és az a Magyar Gárda, melynek tevékenységére a szlovák fél már hosszabb ideje figyelmeztet, de a magyar kormány sajnálatos módon még nem találta meg hatékony ellenszerét annak, hogy szembeszegüljön” a szélsőséges erők aktivitásaival. A történtekről Ján Kubis vasárnap Göncz Kinga magyar külügyminiszterrel is beszélt – szlovák közlés szerint.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.