Gyurcsány: 2006 óta más politikát folytatok

Gyurcsány Ferenc a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjújában arról beszélt, hogy a hazánkban kialakult válságnak öt oka van. „Az elmúlt tíz évben mi, magyar politikusok több időt fordítottunk egymás legyőzésére, mint arra, hogy egymással együtt dolgozzunk. Most itt az ideje feltenni a kérdést, vajon így kell-e folytatni tovább, vagy nem” – tette hozzá.

MNO
2008. 11. 08. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nekünk, politikusoknak kell jobbaknak lennünk címmel csaknem egész oldalas interjút közölt Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel szombati számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Az interjút Georg Paul Hefty, a legtekintélyesebb német konzervatív napilap magyar származású politikai elemzője készítette.

A miniszterelnök a bevezetőben kijelentette: egészen október elejéig – más európai államokhoz hasonlóan – azt gondolták, hogy az amerikai hitelválság csak alig érinti majd az országot. A Magyarországon kialakult válsággal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc úgy vélte, hogy a problémák „nagy része, mintegy kétharmada” nem magyar eredetű, egy „lényeges része” azonban mégis Magyarország számlájára írható.

A miniszterelnök négy magyar okot említett. Elsőként azt, hogy az ezredforduló óta a lakosság megtakarítási kvótája rendkívül alacsony. Az egymást követő kormányoknak a lakástulajdon szerzését ösztönző politikája az embereket eltántorította attól, hogy megtakarításokat halmozzanak fel. Második okként említette azt, hogy 2006-ig a magyar állam mindig többet költött annál, amennyi a bevétel volt. „Azóta visszafogtuk a kiadásokat, s most a deficit a bruttó nemzeti termék 3 százaléka alatt lesz” – fűzte hozzá. A harmadik ok a miniszterelnök szerint az, hogy noha a kormányok nagyobbrészt reformokat indítottak el, azok minden esetben meghiúsultak a lakosság és az ellenzék heves bírálatai miatt. Negyedik okként Gyurcsány Ferenc arra utalt, hogy mind az állampolgárok, mind a vállalatok jelentős része az elmúlt években külföldi valutában adósodott el.

A miniszterelnök egy különleges ötödik okot is lát

„Mindemellett én egy különleges ötödik okot is látok” – fűzte hozzá a miniszterelnök, hangsúlyozva: „Az elmúlt tíz évben mi, magyar politikusok több időt fordítottunk egymás legyőzésére, mint arra, hogy egymással együtt dolgozzunk. Most itt az ideje feltenni a kérdést, vajon így kell-e folytatni tovább, vagy nem.”

A kormányfő úgy értékelte, hogy egész Európában szembenállás tapasztalható a dolgok megváltoztatását célzó reformokkal. A reformpolitika vesztesei mindig hangosabbak, mint a nyertesek – jelentette ki, utalva arra, hogy az állampolgárok elbizonytalanodtak. „Nekünk, politikusoknak kell jobbaknak lennünk, hogy ezáltal legalább részleges sikert érhessünk el” – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

Gyurcsány: 2006 óta más politikát folytatok

A miniszterelnök utalt arra, hogy kormánya ugyan május óta kisebbségben van, de törvénytervezeteit kivétel nélkül el tudta fogadtatni. Úgy vélte, hogy a költségvetés is megkapja a többséget. A lakosság pedig most éli át, hogy az Amerikából kiindult válság egész Európára átterjedt. „Ennek alapján úgy gondolom, hogy növekszik a belátás és a készség a változások elfogadására” – jelentette ki, majd arra emlékeztetett, hogy a két nagy párt – a szocialisták és a Fidesz – a múltban kerülte a hosszú távú szükségszerűségekkel való szembenézést, s arra törekedett, hogy az emberek rövid távú igényeinek előtérbe helyezéséből pártpolitikai tőkét kovácsoljon. Ezáltal mindkét párt veszített hitelességéből – jelentette ki. „2006 óta más politikát folytatok, s ezért meglehetősen magas árat fizetek” – fűzte hozzá a miniszterelnök, utalva arra is, hogy „a reformpolitikát aláásó népszavazásokat nem tartja sokra”. „Koalíciós többségemet elveszítettem ugyan, de parlamenti többséget hoztam létre” – fogalmazott a kormányfő, majd egy másik kérdésre válaszolva kijelentette: „Előfordulhat, hogy elveszítjük a támogatást. De 2006 óta a helyes politika jár az eszemben, nem pedig a 2010-es választások sikerkilátásai”.

A Magyarországnak nyújtott 20 milliárd eurós nemzetközi hitellel kapcsolatban közölte: ebből a hitelből nem lehet beruházni, s nem lehet a szociális feladatokat fedezni. Azonban segíti az ország hitelképességét, illetve hitelrugalmasságát, és lehetővé teszi a bankok támogatását. A kormány által javasolt takarékossági intézkedéseket ismertetve kijelentette, hogy biztosítani kell az egyensúlyt a bevételek és a kiadások között.

A miniszterelnök az interjúban hangsúlyozta, hogy az Európai Unió „szenvedélyes híve”. Úgy vélte, hogy Magyarország ma jóval sebezhetőbb lenne, ha nem csatlakozott volna az unióhoz. Az ország – mint fogalmazott – rendkívül sokat nyert a tagsággal. Elutasította ugyanakkor Nicolas Sarkozy francia elnöknek azt a legutóbbi javaslatát, hogy egyfajta „eurokormányt” hozzanak létre. Ez a javaslat szavai szerint azért veszélyes, mert magában foglalja annak lehetőségét, hogy Európa nem különböző sebességekkel, hanem több szinten fejlődik. „Magyarországnak fel kell lépnie ez ellen” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.