Gyurcsány: A szlovák kormánypolitika eljegyezte magát a nacionalizmussal

Nem sikerült teljesen kiszorítani a közéletből a radikális és nacionalista csoportokat – szögezte le Gyurcsány Ferenc a Ficóval való szombati találkozót követően. A szlovákok továbbra sem adták át a rendőri brutalitást igazoló állítólagos videofelvételt. Gyurcsány felvetésére, miszerint Magyarországot nem elégítette ki a rendőrattakra adott szlovák magyarázat, s továbbra is várja a bizonyítékokat, Fico kifejtette: ha valaki ezzel a válasszal nem elégedett, megvannak a megfelelő jogi eszközök, hogy a kérdést újra megvizsgálják. • Németh Zsolt: Folytatódjanak az ötpárti konzultációk• Gyurcsány: Nem kielégítő Fico válasza a Dunaszerdahelyen történtekről + Képek

MNO
2008. 11. 15. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországot nem elégíti ki Robert Fico válasza a Dunaszerdahelyen történtekkel kapcsolatban, és továbbra is úgy gondolja, egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a rendőrségi fellépés jogszerű és arányos volt a november 1-jei futballmérkőzésen. Erről Gyurcsány Ferenc beszélt a magyar–szlovák kormányfői találkozó után tartott közös sajtótájékoztatón Révkomáromban. Mint fogalmazott: csalódást keltő, hogy a vizsgálati eredményt még mindig nem kapta meg Magyarország, annak ellenére, hogy ezt többször kérte.

Hat javaslat

A kormányfő hat javaslatot tett Ficónak. Kezdeményezte, hogy mindkét kormány vállaljon garanciát arra: a kisebbségi oktatás és kultúra intézményeit megkülönböztetett figyelemmel segíti és támogatja. Ennek részeként a szokásosnál és átlagosnál több támogatást juttat nekik, és igényeiket pozitív megkülönböztetésben részesíti. Gyurcsány leszögezte: Magyarország ezt kész vállalni. Javasolta, hogy a kisebbségi oktatási intézmények szabadon használhassák a másik országban kiadott tankönyveket. Indítványozta, hogy a két ország politikusai fogadjanak el nemzeti-nemzetiségi magatartáskódexet, és állítsanak fel úgynevezett becsületbíróságot. A kormányfő szerint a felmerülő nemzeti, nemzetiségi sérelmeket közös vizsgálattal tisztázhatnák. A miniszterelnök azt is kérte a Szlovák Nemzeti Tanácstól, hogy fontolja meg nemzeti és kisebbségi parlamenti biztos megválasztását, és függessze fel, majd vonja vissza a magyar nemzeti jelképek használatát korlátozó rendelkezést.

Fico: Megengedhetetlen, hogy magyar fasiszták menjenek át Szlovákiába

Miután Fico a sajtótájékoztatón is megengedhetetlennek nevezte, hogy magyar fasiszták menjenek át Szlovákiába, Gyurcsány leszögezte: Európában a XXI. században nincs fasisztaveszély, viszont megjelenik a türelmetlenség, a nacionalizmus és a soviniszta bezárkózás. Szerinte a Magyar Gárda súlyosan sérti az európai normákat, a békés egymás mellett élés szabályait, de helyes az, hogy nem utasíthatja a belügyminisztert egy szervezet betiltására, mert erről bíróságnak kell döntenie. Hozzátette ugyanakkor: azt ő sem bánná, ha a bíróság gyorsabban döntene. Fico szavaira reagálva, miszerint Szlovákiában gyorsabbak a szélsőségekkel kapcsolatos hatósági eljárások, a kormányfő annyit jegyzett meg, hogy örülne annak, ha az is kiderülne, mi történt a Malina Hedvig-ügyben.

Kérdésre válaszolva Gyurcsány elmondta: személyes felelősségét abban látja, hogy nem sikerült teljesen kiszorítani a közéletből a radikális és nacionalista csoportokat. Magyarország felelőssége pedig az, hogy vannak, akik nem tisztelik Szlovákia indokolt érzékenységét és igényét arra, hogy nemzeti érzelmei, identitása sérthetetlen, illetve elismerést érdemel. Ezekkel az emberekkel és csoportokkal súlyos vitáim vannak, ebben a vitában, de csak ebben, Szlovákia oldalán állok – fűzte hozzá. Pozsonyi kollégája a sajtóértekezleten leszögezte: Szlovákia számára elfogadhatatlan a fasizmus és a szélsőséges eszmék exportja Magyarországról. Robert Fico felkérte Gyurcsány Ferencet, hogy Budapest segítsen a probléma megoldásában. Leszögezte: ha valaki Szlovákiában magyar zászlót égetne el, azt börtönbe zárnák. Az állítólagos magyarországi fasizmus témáját többször is érintve Fico kifejtette: szlovákok nem járnak fasiszta egyenruhában Magyarországra, és nem égetnek magyar zászlókat. „Kormányom minden ilyen jelenség ellen a leghatározottabban fellép” – hangsúlyozta. Példaként megemlítette: éppen a héten tiltotta be a szlovák belügyminisztérium a Szlovák Testvériség szélsőséges civil szervezetet, s hasonlóan fog eljárni a jövőben is.

Figyelmeztető rendszer a két ország között?

A szlovák kormányfő javasolta: létesítsenek a két ország között figyelmeztető rendszert, amely sürgős esetekben lehetővé tenné a rendőrség és a hatóságok egyeztetését. Gyurcsány megjegyzéseire – miszerint különbséget kell tenni egy a társadalom peremén lévő csoport tevékenysége és egy kormánypárt tevékenysége között, hogy Európában ma nincs reális fasisztaveszély, de van türelmetlenség, nacionalizmus, soviniszta bezárkózás, és hogy véleménye szerint a szlovák kormánypolitika „eljegyezte magát a nacionalizmussal” – Fico kifejtette: már eddig is több ízben elhatárolta magát a Szlovák Nemzeti Párt elnökének (Ján Slota) magyarellenes és a magyarokat sértő kijelentéseitől, s ezt a jövőben is minden szükséges helyzetben meg fogja tenni. Egyben leszögezte: a demokratikus választások nyomán létrejött szlovák kormány összetételébe sem Washington, sem Brüsszel, sem Moszkva, sem Budapest nem szólhat bele. A magyar szurkolók elleni dunaszerdahelyi rendőri beavatkozással kapcsolatban megismételte a korábbi szlovák álláspontot, miszerint a „rendőrség beavatkozása megfelelő és indokolt volt”. Gyurcsány felvetésére, miszerint Magyarországot nem elégítette ki a rendőrattakra adott szlovák magyarázat, s továbbra is várja a bizonyítékokat, Fico kifejtette: ha valaki ezzel a válasszal nem elégedett, megvannak a megfelelő jogi eszközök, hogy a kérdést újra megvizsgálják.

Gyurcsány nem kapta meg, amiért ment

Nem kapott semmilyen bizonyítékot Gyurcsány Ferenc a dunaszerdahelyi meccsről Révkomáromban, a szlovák–magyar miniszterelnöki találkozón. A szlovákok továbbra sem adják át a rendőri brutalitást igazoló állítólagos videofelvételt, és hivatalos jelentést sem kapott a magyar miniszterelnök, holott többször is hangoztatta: ezért is megy a felvidéki városba.

(MTI/hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.