Gyurcsány: Olcsóbb megelőzni a járványt, mint letörni

A járványt letörni sokkal nehezebb és költségesebb, mint megelőzni – mondta Gyurcsány pénteken magyar újságíróknak az Európai Unió rendkívüli brüsszeli csúcsértekezlete előtt, amelyet a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság kezelése témájában, a jövő heti washingtoni értekezletre való felkészülés jegyében hívtak össze.

MNO
2008. 11. 07. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A blogger „aranyszavai” már könyvben is. Hétfőn jelenik meg a Gyurcsány Ferenc 2006–2007-es blogbejegyzéseit tartalmazó válogatáskötet – közölte Földes Tamás, a kiadó cég ügyvezetője pénteken az MTI-vel. Elmondta: a blog indulásának első két évéből nagyjából 250 bejegyzést válogattak be a könyvbe. Arányos válogatás készült. Nem a napi politikára helyeztük a hangsúlyt, inkább az elméleti jellegű írások, gondolatmenetek és a családról szóló bejegyzések kerültek a könyvbe – fogalmazott Földes Tamás. Hozzátette: a könyvben teljes terjedelemben benne van az őszödi beszéd is, hiszen az megjelent Gyurcsány blogjában (az MNO őszödi összeállítását itt olvashatja – a szerk.). Az ügyvezető kitért arra, hogy a könyv háromezer példányban jelenik meg, és tervezik a folytatást.


A javaslatok elsősorban a jövővel foglalkoznak, és olyan intézkedéseket kívánnak bevezetni, amelyekkel egy következő válság megelőzhető lesz – közölte Gyurcsány. Mint mondta, jobban kell érteni azt, hogy mi történik a pénzügyi befektetői színfalak mögött, pontosabban kell szabályozni ezeket a folyamatokat, „ebben az értelemben persze csökkentve a piac szabadságát és növelve az államok és a közösségek lehetőségét és felelősségét”. Elfogadhatatlannak nevezte azt, hogy „amikor jól megy, akkor ebből kevesen profitálnak”, amikor pedig rosszul, akkor mindenkinek fizetnie kell a számlát.

Gyurcsány szerint a rendkívüli uniós csúcs résztvevői között nincs vita azon alapvető elképzelést illetően, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kapjon új, megerősített szerepet a nemzetközi pénzügyi folyamatok ellenőrzésében, szabályozásában, az ehhez szükséges nemzetközi intézmények működtetésében és felépítésében.

Gyurcsány emlékeztetett arra: ez év elején Magyarország javasolta először, hogy kezdjék meg a munkát egy közös európai pénzügyi felügyelet létrehozása érdekében. „Tavasszal rendkívül szkeptikusak, mondhatni elutasítóak voltak az európai vezetők, mára viszont ez a gondolat teljesen elfogadott, a részletekről folyik a vita” – jelentette ki. Októberben – folytatta a kormányfő – Magyarország ezt a javaslatot megtoldotta még hárommal. Azt indítványozta, hogy az Európai Központi Bank vállaljon szélesebb felelősséget az egész EU-ban – ne csak az eurózóna országaiban –, továbbá hogy ebben a helyzetben legyen rugalmasabb a költségvetési politika, valamint hogy teremtsenek gyorsabb és rugalmasabb felhasználási lehetőségét a kohéziós forrásoknak. „Mostanra mind a három javaslat lényegében beépült a brüsszeli bizottság javaslatai közé” – állapította meg.

Gyurcsány szerint a pénzügyi krízis első hullámának végéhez közeledve, illetve az azzal kapcsolatos védekezést követően a figyelem egyre inkább az elhúzódó gazdasági válság hatásainak mérséklése felé fordul. Mint mondta, várakozása szerint ezen a csúcson olyan döntés születik, hogy a következő decemberi tanácsülésre készüljön európai cselekvési elveket és konkrét intézkedéseket tartalmazó stratégia. E stratégia célja az lenne, hogy közösen kezeljék a gazdasági lassulás következményeit, próbálják annak hatását csökkenteni, próbálják minél inkább megőrizni a növekedés lehetőségét és a foglalkoztatást.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.