„Korrupciógyanúval terhelt” az uniós pénzek elosztása?

A „korrupciógyanúval terhelt” uniós pénzeket osztó kormányzati politika ellen sürget közös fellépést a Pest Megyei Önkormányzat fideszes elnöke. Szűcs Lajos arról is beszélt hétfőn: Pest megyének önálló régióvá kell válnia, a kis- és közepes vállalkozásokat pedig erőteljesebben kell segíteni. A társadalom mind nagyobb hányadát érintő megélhetési válság is a hibás pénzelosztó gyakorlat következménye – állítja a politikus.

MNO
2008. 11. 24. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megyei önkormányzatok közös fellépését kezdeményezi a Pest megyei önkormányzat elnöke a kormánynak az európai uniós pénzeket elosztó „átláthatatlan, ellenőrizetlen, korrupciógyanúval terhelt” politikája ellen – közölte Szűcs Lajos hétfőn az MTI-vel. A megyei önkormányzat fideszes elnöke szerint a kialakuló és mélyülő válság elsősorban a kormány rossz gazdasági és önkormányzati politikájának következménye. Példaként említette, hogy az uniós fejlesztési források odaítélésénél a közép-magyarországi régiót alkotó 1,6 milliós lélekszámú Budapest 580 milliárd, az ellenzék vezette 1,3 millió lakosú Pest megye 260 milliárd forintra számíthat a 2013-ig tartó időszakban. A már elbírált pályázatoknál a kormánypárti lobbi Budapestnek 287 milliárd, Pest megyének pedig mindössze 19,7 milliárd forintot juttat fejlesztésekre. Ez tarthatatlan helyzet – jelentette ki.

A társadalom mind nagyobb hányadát érintő megélhetési válság is a hibás pénzelosztó gyakorlat következménye – mondta az elnök.

A munkavállalók 70 százalékát foglalkoztató hazai kis- és középvállalkozások a magas adók, megszorítások miatt sorra tönkre mennek, növelve a munkanélküliséget. Támogatásuk helyett a kormány gigantikus presztízsberuházásokra költ százmilliárdokat. Éppen ezért a kis- és középvállalkozások megerősítésére, a bérterhek csökkentése mellett a központi forrásból jelenleg csepegtetett 3,5 százalék helyett 30 százalékos arányban kell az uniós pénzeket juttatni – szögezte le az elnök. A megyei önkormányzatok összefogva, közösen fellépve, a parlament elé olyan, sürgősséggel napirendre tűzendő törvényjavaslattal állnak elő, amely szerint a fejlesztési források elosztásánál a regionális tanácsokban nem a kormány által kinevezett funkcionáriusok, hanem „az emberek által választott” tisztségviselők dönthetnek. Annál is inkább, mert az Európai Unió által megkövetelt elv szerint a döntéseknek a lehető legalacsonyabb szinten az emberekhez legközelebb kell születniük – közölte Szűcs Lajos. Az elnök arra is kitért, hogy az önkormányzati miniszter támogatását kéri Pest megye önálló régióvá válásának elősegítésére.

A Budapesttel közösen alkotott közép-magyarországi régióban a kormány évi 35-38 milliárd forintot vesz el a megyében élőktől azáltal, hogy politikai okokból nem engedi az önállósulást. A közös régióban a fejlettebb főváros miatt a gazdaságilag fejletlenebb megye nem jut hozzá az uniós szabály szerint egyébként őt megillető, a felzárkózást gyorsító forrásokhoz. Ezért a megye vezetősége most újra a parlamenthez fordul, hogy vegye napirendre az önállósulás kérdését – közölte Szűcs.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.