Nem támogatja a költségvetést a Fidesz

A Fidesz jelenlegi formájában nem támogatja a 2009-es költségvetési törvényjavaslatot, mert az nem kellően megnyugtató abban a tekintetben, hogy Magyarország meg tudja állítani a gazdasági válságot – jelentette ki Kósa Lajos a jövő évi büdzsé általános vitájában kedden az Országgyűlésben.

MNO
2008. 11. 04. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő évi költségvetéssel az emberek biztonsága kerül veszélybe, a tartalékok jóval kisebbek annál, hogy az előterjesztésben szereplő megszorítócsomagot át tudják vészelni – fogalmazott a Fidesz vezérszónoka. Az ellenzéki politikus szerint a családok mindennapjait és közlekedését érintő támogatásokból 90 milliárd, a bérekből 120 milliárd, a nyugdíjakból és az egészségügyből 170 milliárd, az önkormányzatoktól 150 milliárd forintot vesz el az állam. Megjegyezte: a kistérség értelmetlenné válik, olyan alacsony lesz a finanszírozása.

Kósa Lajos a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelkeretével kapcsolatban azt mondta, értelmetlen lesz a hitel felhasználása, ha nem lesz hozzá gazdaságélénkítő csomag. Úgy vélte, a hitelt azért kell felvenni, mert jövőre 27,5 milliárd eurós kötelezettségek járnak le, és komoly a veszélye, hogy ezeket a finanszírozási kereteket nem tudjuk megújítani.

A Fidesz vezérszónoka kiemelte: reformok kellenek, de a reform önmagában nem érték. „Azt kell megérteni a kedves szocialista képviselőtársaknak, hogy nem a felvilágosult abszolutizmusban élünk. Ez nem a szocialista reformkor, nem a késő Kádár-kor reformdulakodása. Demokráciában élünk, tehát a reformok csak akkor értelmesek, ha a választók elfogadják őket” – fogalmazott. A politikus az egészségügyi reformról azt mondta, sokkal nagyobb lenne a válság, ha bekerültek volna a társadalombiztosításba a befektetési alapok, amelyek most világszerte összeomlottak. Élesen bírálta a kis önkormányzatok összevonását, mert – mint mondta – az önkormányzati reformot a fővárossal kellene kezdeni, amelynek sokkal nagyobb a befolyása az ország gazdaságára. Hozzáfűzte: Budapesten az ország GDP-jének több mint 40 százalékát termelik meg.

Kósa Lajos szerint 2000 önkormányzattal számolva maximum 40 milliárd forintot lehet megspórolni. „A picikkel nem lehet kezdeni, mert ha a szamosangyalosi önkormányzaton 70 százalékot megtakarítunk, az sem éri el az 50 millió forintot. Kezdjük a fővárossal! Maga a főpolgármester, a kerületi polgármesterek folyamatosan azt mondják, lehetetlen így működtetni egy nagyvárost” – jegyezte meg. Kiemelte, hogy sehol nem működik a világban főváros ennyi kerülettel, önkormányzattal, képviselővel. „Mindenki Szamosangyaloson, Bedőn meg Vekerden akar spórolni, azokat akarja összevonni körjegyzőségbe. Dehogy! Küldjék el a fővárosi hivatal felét! Az mindjárt 500 ember” – mondta Kósa Lajos, akinek szavait taps követte. Kósa Lajos a pénzügyi válság kapcsán azt mondta, a napnál világosabb, hogy a kormány gazdaságpolitikája miatt került a magyar gazdaság szélsőségesen legyengült állapotba.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.