A Fidesz szerint Demszky Gábor főpolgármesternek az egészségügy területén kifejtett szakmapolitikai tevékenysége idén még az elégséges minősítést sem éri el – erről Pesti Imre, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa beszélt kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Mint elhangzott, az ellenzéki párt értékelése alapján a főváros vezetése szakmai döntések helyett politikai döntéseket hoz. Pesti Imre elfogadhatatlannak nevezte, hogy az egészségügynek a fővárosban nincs gazdája, és – mint fogalmazott – a politika kusza érdekek mentén szakmai döntéseket húz keresztül.
Az ellenzéki politikus úgy vélte, a főváros mint tulajdonos nem követte azokat a változásokat, amelyek az egészségügyben végbementek, nem próbálta kezelni azokat a konfliktushelyzeteket, amelyeket az elmúlt hónapok, évek változásai okoztak a szférában. A fideszes képviselő kitért arra, hogy a budapesti egészségügyi modell vitája még mindig nem fejeződött be, így ez koalíciós feszültség forrása. Hozzátette: ezért minden évben a költségvetés megszavazásának egyik feltétele, hogy a szocialisták valamiféle támogatást kapjanak. Megjegyezte: az egészségügyi modellről készült tanulmányokra mintegy 300 millió forintot költöttek el azt elmúlt két évben.
Megdöbbentőnek nevezte Pesti Imre, hogy a főváros 3 milliárd forintot tett félre az egészségügyi struktúra átalakítására, ám ezt a főváros egészségügyi vezetése „felelőtlen gazdálkodása miatt” nem használta fel. Kifejtette: a megmaradt pénzt elvették, és „a felét lenyelte a főváros költségvetése”. Pesti Imre kitért a szakterület személyi konfliktusaira is. Mint mondta, a főváros egészségügyi bizottságának döntési jogosultságát személyi kérdésekben – Steiner Pál szocialista frakcióvezető kezdeményezésére – Demszky Gábor felfüggesztette. Mi lehetett az oka, hogy szakmai döntést politikai döntésként kezelnek? – tette fel a kérdést. Az ellenzéki politikus kifejtette, hogy három kórházigazgató leváltásáról, illetve e posztokra pályázat kiírásáról volt szó, ám a megoldást Demszky Gábor és Steiner Pál nem támogatta, így a kórházigazgatók – akik között van, aki már a nyugdíjkorhatár felett van – helyükön maradtak. Pesti Imre úgy vélte, nem szakmai, hanem politikai érvek játszottak ebben szerepet.
(MTI)