„A magyar ellátás soha nem látott veszélynek van kitéve”

Elegendő földgáz van a magyarországi tárolókban a lakosság ellátásához, azonban további korlátozások bevezetésére lesz szükség. A szakminiszter engedélyezte a stratégiai gázkészlet felhasználását, a Mol pedig növeli a hazai kitermelést – hangzott el az Országgyűlés Külügyi Bizottságának szerdai budapesti ülésén. A Külügyminisztérium szakállamtitkára bejelentette: a tárca szerdán bekéreti Oroszország és Ukrajna Magyarországra akkreditált nagyköveteit. • További gázkorlátozást rendeltek el• Nincs fűtés Komlón és Nagyatádon• Leállt a Suzuki és a Tondach • Olajjal fűtenek Tatabányán• Megfigyelőket küldene Ukrajnába az EU• Egymást vádolja Oroszország és Ukrajna• GKI: komoly károkat okozhat a gázkorlátozás• Árajánlatot tett a Naftogaz • Az olajtüzelés miatt nőhet a légszennyezettség• Az FKF biztosítja a főváros zavartalan melegvíz-ellátását• Olajfűtésre állt át a székesfehérvári erőmű

MNO
2009. 01. 07. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója a parlament külügyi bizottságában megerősítette, hogy további intézkedésekre lesz szükség a felhasználás korlátozására. A magyarországi tárolókban még mindig 3 milliárd köbméter földgáz van, ami a lakosság téli ellátásához elegendő – közölte Tótth András, az E.ON Földgáz Storage Zrt. szabályozási vezetője a parlament külügyi bizottságának ülésén. A tárolókból a maximális, napi 51,5 millió köbméter kivét heteken keresztül fenntartható – tette hozzá.

„Biztosan nem kell korlátozni a lakossági fogyasztást”

A lakossági és kommunális fogyasztást akkor sem kell korlátozni, ha esetleg heteken keresztül nem érkezik egyetlen köbméter import gáz sem Magyarországra – mondta Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Egy Celisus-fok hőmérsékletváltozás napi 1,5-2 millió köbméterrel növeli vagy csökkenti a lakossági, valamint a kommunális földgázfelhasználást. Hozzátette: ez a két szegmens jóval 50 millió köbméter alatt fogyaszt a jelenlegi időjárási viszonyok között, miközben a tárolókból naponta több mint 51 millió köbméter gáz vehető ki, amihez még hozzájön a napi 8-9 millió köbméteres magyar kitermelés.

Bekéretik az ukrán és az orosz nagykövetet

A Külügyminisztérium a nap folyamán bekéreti Oroszország és Ukrajna Magyarországra akkreditált nagyköveteit – jelentette be Faller Jenő, a Külügyminisztérium szakállamtitkára. A két nagykövettel konzultálnak, és átadják nekik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelét, amelyet Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julija Tyimosenko ukrán miniszterelnöknek és Viktor Juscsenko ukrán elnöknek címzett – közölte a szakállamtitkár.

Felszabadították a stratégiai készleteket


Szükség esetén a rendszerirányító Földgázszállító Zrt. szerda reggeltől megkezdheti a stratégiai gázkészlet felhasználását, miután szerdán az energiaügyekért felelős miniszter kiadta az erről szóló rendeletet – jelentette be Gordos Péter, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára. Az államtitkár közlése szerint 500 millió köbméter a készlet nagysága. Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója hozzátette: a napi kivétel nagyságának technikai korlátai vannak.

A Mol növeli a hazai gázkitermelést


A magyar gázkitermelés jelenleg napi 8 millió köbméter, ám a Mol arra törekszik, hogy ez rövid időn belül 9 millió köbméterre nőjön – mondta Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Hozzátette: az 500 millió köbméteres stratégiai készletből naponta mintegy 3 millió köbméter használható fel, mivel még nem készült el minden szükséges beruházás ahhoz, hogy ennél nagyobb mennyiséget vehessenek ki belőle. Hernádi úgy vélte, hosszabb távon a gáztárolókból kivehető mennyiség is csökken, mivel kisebb gázmennyiség mellett visszaesik a nyomás és ez technológiailag behatárolja a kivehető köbmétereket. Hernádi úgy vélte, a magyar ellátás most soha nem látott veszélynek van kitéve, s mindenkinek a felelőssége, hogy mennyi gázt fogyaszt.

Németh: Magyarország nem vizsgázott jól a válság kezelésében

Németh szerint sem az EU, sem Magyarország nem vizsgázott jól az orosz–ukrán gázvita miatt kialakult válság kezelésében, Mesterházy Attila (MSZP) viszont úgy vélte, hogy a kormányfő megfelelően lépett fel, amikor azt kérte: határozott álláspontot foglaljon el az Európai Unió. Részletek...

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke hétfőn azért kezdeményezte a testület rendkívüli összehívását, hogy a kormány adjon tájékoztatást az orosz–ukrán gázvita nyomán kialakult valóságos helyzetről, arról, hogy Magyarországnak milyen veszélyekkel kell a következő napokban szembenéznie a gáz mennyiségét, nyomását illetően, illetve milyen lépéseket kell tennie a kormánynak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.