„Állítsák vissza a megyei közigazgatási hivatalokat!”

A megyei közigazgatási hivatalok rendszerének visszaállítására szólította fel a kormányt a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) vezetője, a Borsod megyei közgyűlés elnöke keddi, miskolci sajtótájékoztatóján.

MNO
2009. 01. 27. 13:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ódor Ferenc (Fidesz) szerint alkotmánysértő a jelenlegi helyzet, amelyben a közigazgatási hivatalok államigazgatási hivatalokként működnek, és nem láthatják el a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését. Úgy fogalmazott, hogy a kormány „presztízskérdést” csinált a közigazgatási hivatalokat érintő problémából, annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróság kétszer felhívta a figyelmet az alkotmánysértő helyzetre, és először 2008. június 30-ig, majd december végéig adott határidőt a jogalkotónak arra, hogy az alkotmányellenes helyzetet felszámolja. Mint kifejtette, a regionális közigazgatási hivatalok létrehozása, illetve a törvényi alapok megteremtése kétharmados többséggel elfogadott törvényi szabályozást igényelt volna, az alkotmányos törvényi alapok hiánya pedig a regionális átalakítást kimondó kormányrendeletet is alkotmányellenessé tette.

Ódor hozzátette: a kormány nem ismerte el a hibát, sőt a harmadik körben a parlament elé került a közigazgatási hivatalok rendszerének kérdése, de itt sem sikerült „átvinni” a törvényt. Január 1-jétől pedig a korábban regionális közigazgatási hivatalokként működő szerveket államigazgatási hivatalokká minősítették, amelyek mindössze hatósági feladatokat láthatnak el – mint például gyámügy, építésügy –, de nem végezhetik el a helyi önkormányzatok törvényességi ellenőrzését – mondta a MÖOSZ elnöke. Hangsúlyozta: azért hívják fel a figyelmet a jogsértő állapotra, mert a közigazgatásban igenis szükség van arra, hogy az önkormányzati rendeleteket, határozatokat ellenőrizhessék, megvizsgálják. Jelenleg működik egy bizonyos automatizmus a rendszerben, de a csaknem 3200 önkormányzat ezáltal nem tud kihez fordulni. „Ez az állapot a mindennapi életben kaotikus helyzetet teremt” – közölte Ódor, hozzáfűzve: a kormány „nem képes belátni tévedését”, és az alkotmányt még mindig nem tartják be ebben a kérdésben.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.