Ameddig haladnak a tárgyalások, nem lesz BKV-sztrájk

Addig nem lépnek sztrájkba a BKV dolgozói, amíg haladnak a tárgyalások a munkáltatóval a HÉV kiszervezéséről – közölte Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) elnökhelyettese hétfőn, az első egyeztetés után. • Egyeztetnek a „vaskerekesek” – ismét lesz BKV-sztrájk?• Újabb BKV-sztrájk? – A HÉV kiszervezése ellen tiltakoznak

MNO
2009. 01. 19. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnökhelyettes szavai szerint „egyelőre gyerekcipőben jár a HÉV kiszervezése”. A cég vezetősége semmilyen hatástanulmányt nem tudott bemutatni – pedig a szakszervezetek ezt külön kérték – arról, hogy miként érintené a vállalatot az üzletág kiválása. Ezt a dokumentumot csak február végére ígérték – tette hozzá Gulyás Attila.

„Sőt arról sincsenek adataik, hogy mekkora a HÉV bevétele, mivel a veszteséget arányosan osztják el különböző üzletágak között; valójában a HÉV akár nyereséges is lehet” – mondta az elnökhelyettes. A szakszervezetek ezért azon az állásponton vannak, hogy a HÉV kiszervezése nem jó a vállalatnak és a munkavállalóknak sem, ennek ellenkezőjéről pedig a vezetőségnek – az első tárgyaláson – nem sikerült meggyőznie az érdekképviseleteket.

Gulyás Attila szerint nincs garancia arra, hogy a HÉV kiválásától pozitívvá válik a BKV közép- és hosszú távú gazdálkodása. A szakszervezeti vezető szerint a kiszervezést egy olyan, számozás nélküli kormányhatározatra hivatkozva készíti elő a BKV vezetése, amely a kormánydöntésként megjelölt napon, december 17-én meg sem jelent a Magyar Közlönyben. Felhívta a figyelmet arra is: a kormányhatározat semmilyen rendelkezést nem tartalmaz arról, hogy a BKV vezetésének felhatalmazása lenne a HÉV ágazat kiszervezésének előkészítésére. Az elnökhelyettes szerint nincsen garancia arról sem, hogy a HÉV kiszervezése után nem bocsátanak el – az üzletágban dolgozó – munkavállalókat, arról pedig már értesüléseik vannak, hogy az új társaságnál egy év után megszűnne a kollektív szerződés.

Az elsősorban a kötött pályás (HÉV, metró, villamos) dolgozókat képviselő szakszervezetek pénteken azt közölték az MTI-vel, hogy január végén akár sztrájkot is tartanának a HÉV kiszervezése miatt. A tárgyalások szerdán délután folytatódnak.

A BKV vezetősége a megegyezésre törekszik

A BKV az egyeztetés után közleményében azt írta: a hétfői találkozón „mindkét oldal tárgyalási és megegyezési szándékát fejezte ki”. Hozzátette, hogy a tárgyaláson a szakszervezetek által küldött levélben megfogalmazott kérdések részletes értelmezése zajlott.

A cég leszögezte, hogy a törvényi előírások szerint a vitás pontokról a felek legalább hét napig kötelesek egyeztetni, ha előbb nem születne megállapodás. A közleményben az is olvasható, hogy a rendelkezésre álló idő alatt a BKV szakmai vezetése mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a szakszervezetek számára is megnyugtató megoldás szülessen és a közösségi közlekedési szolgáltatás is folyamatos, zavartalan legyen. A BKV emlékeztetett arra, hogy a múlt héten 11 szakszervezet levelet intézett a közlekedési cég vezérigazgatójához, kezdeményezve a kollektív munkaügyi egyeztetést.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.