A hiba az APEH szoftverében van az okleveles adótanácsadó szerint. Angyal József a „0853”-as számú nyomtatvány 29. sorát mutatja, ahol az adójóváírást lehet kiszámolni. A „C” rubrikában az adóhatóság kalkulációja jelenik meg. Ha ennél az összegnél az adózó kevesebbet ír a „B” rubrikába, a program csak figyelmeztet, de nem állítja le a műveletet.
Akkor viszont letilt, ha a rubrikába az ügyfél többet ír, mint amennyit az APEH kiszámolt. Magyarán, az államot nem károsíthatja meg az adózó, de saját magát igen. Az ügyfél általában azt az összeget adja meg az adójóváírásnál, amelyet előzetesen kiszámolt a munkáltatója. Angyal József adótanácsadó becslése szerint eddig évi 10-20 milliárd forintot tévedhettek az APEH javára azok, akik elektronikusan készítették el bevallásukat. Angyal József feltételezi, hogy az összeg megnő az idén bevezetett egyszerűsített adóbevallással, amelyet az adózó kérésére az APEH tölt ki.
Az APEH-elnök cáfol
Az APEH elnöke cáfolta, hogy az adózók rosszul járnának az egyszerűsített adóbevallással. Szikora János elmondta: „Mi az adótörvények alapján korrekt informatikai eszközökkel végezzük ennek az adónak a kiszámítását, és ráadásul mi ezt ajánlatként küldjük el a magánszemélyeknek, ezt az ajánlatot bárki átszámíthatja, javíthatja, utána küldheti vissza, tehát itt semmiképpen nem lehet arról szó, hogy rosszul járjanak.”
Az APEH-elnök hozzátette: az egyszerűsített adóbevallás legfeljebb késedelemmel jár, mert az APEH megvárja a májusi bevallási határidőt az adójóváírás utalásával. Aki viszont maga tölti ki a nyomtatványt, az már márciusban-áprilisban pénzéhez juthat.
(hírTV.hu)