További gázkorlátozást rendeltek el

Szerdán reggel 8 órától a Földgázszálító Zrt. (FGSZ) elrendelte a második kategóriába tartozó ipari nagyfogyasztók földgázellátásának korlátozását is, miután az első kategóriába tartozó nagyfogyasztókat kedden 20.30-tól már korlátozta – közölte a gázipari rendszerirányító FGSZ szerdán a távirati irodával. • Románia és Csehország sem kap orosz gázt • Életbe lépett a krízisterv a nagyfogyasztóknál • Leállt a gázszállítás Ukrajnából + Videó + Képriport • „Már nem érkezik földgáz Ausztriába”• Leállították a gázfelhasználást Ferihegyen• Éjfélig demonstráltak a Kossuth téren • Magyar gázkölcsönben reménykedik Szerbia

MNO
2009. 01. 07. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézkedést az ellátásbiztonság fokozása és a védett fogyasztók (kommunális és lakossági) ellátásának biztonsága érdekében hozták meg – olvasható a közleményben. Amennyiben a fogyasztás-forrás egyensúlya megkívánja, további lépéseket tesz az FGSZ.

A szerdai napon a várható földgázfogyasztás 64 millió köbméter lesz a kedden 20.30-kor elrendelt, az első kategóriás – nagy ipari – fogyasztókat érintő korlátozás hatására – közölte a földgázipari rendszerirányító. Az FGSZ közleménye szerint a keddi napra ugyanennyi, 64 millió köbméter gáz áll rendelkezésre, amiből 52 millió köbmétert a föld alatti gáztárolókból nyernek ki, 9 millió köbméter a belföldi termelés és hárommillió köbméter Ausztria felől érkezik. A korábbi tájékoztatás szerint a tárolókból kivett 52 millió köbméter a napi maximum, technikailag több nem lehetséges.

Ukrajna kedden 15.25-kor elzárta a gázcsapot, és nem továbbította Magyarországra az orosz földgázt. Számos európai ország szintén egyáltalán nem vagy csak nagyon kis mennyiségben kap gázt kedd óta.

A hivatal meghatározza azt, hogy az egyes földgázipari cégek a szerződött mennyiségből maximum mennyivel kevesebbet adhatnak tovább a fogyasztóiknak az öt meghatározott kategóriában, és azt is, hogy mennyi idő áll rendelkezésre az átállásra. A felhasználók a gázipari céggel keretszerződést kötnek, ebben rögzítik a besorolási kategóriát, és a napi szükségletnek megfelelően vételeznek földgázt, és ebből a mennyiségből történik a korlátozás.

A hivatal határozata alapján először az olyan ipari, kereskedelmi, szolgáltató és mezőgazdasági nagyfogyasztók földgázfelhasználását korlátozzák, amelyek 2500 köbméter/óra vagy ennél nagyobb teljesítményt kötnek le, és amelyek esetében technológiai károkozás nélkül szüneteltethető a szolgáltatás, valamint nem érinti a háztartási és kommunális fogyasztókat. Ebben a kategóriában történt meg a korlátozás kedden este 20.30-kor. A második kategóriába az óránként 500–2500 köbméter gázt fogyasztók tartoznak, míg a harmadikba azok, amelyek nincsenek benne az első kettőben. Ez utóbbiaknak is csak azt a fogyasztási mennyiséget lehet korlátozni, ami nem érinti háztartási és kommunális szolgáltatásukat.

Az első és a második korlátozási kategóriába azokat a nagyfogyasztókat sorolták be, amelyek technológiai károsodás nélkül tudnak alternatív energiaforrást használni, így a harmadik kategóriába kerültek azok a fogyasztók, akiknél ez már problémát jelent. A negyedik kategóriába a kommunális fogyasztók, míg az ötödikbe a háztartási és a külön jogszabályban meghatározott kommunális fogyasztók tartoznak. Az erőműveknek a törvényben előírt módon 16 napra elegendő olajtartalékkal kell rendelkezniük, és felkérésre át kell állniuk az alternatív tüzelőanyagra. Technológiai szempontból ezek akár egy óra alatt is át tudnak állni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.