Grok
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja

A város felszabadulását ünnepelte pénteken a terézvárosi önkormányzat és a Munkáspárt is. A terézvárosi megemlékezésen a szónok arról beszélt, hogy „sokan, különösen azok, akik ezt a szörnyűséget úgy élték meg, hogy őket életükért is üldözték, felszabadulásként élték meg ezt a napot és úgy is emlékeznek rá”.
105 ezer civil és katona halt meg a főváros ostroma során. A Vörös Hadsereg Pest határától szinte házról házra harcolt a fővárost védő magyar és német csapatokkal. Február elején már csak a budai Vár és környékén néhány utca volt a védők kezén. Hitler több parancsában is az utolsó emberig tartó harcot szorgalmazta és felmentést is ígért a védőknek.
Végül a parancs ellenére a védők a kitörés mellett döntöttek, de a harmincezer katonából csak néhány száz jutott el az övéihez. A fogságba esettek közül az SS tagjait helyben kivégezték, a többi hadifogoly a Szovjetunió újjáépítésén dolgozott sokáig. Hasonló sorsra jutottak azok a civilek is – több tízezren, akiket az elhúzódó ostromot indokolandó, mint hadifoglyokat tuszkoltak marhavagonokba.
A győztesek az ostrom után egy emlékérmet adtak ki, melynek felirata a város elfoglalását említi. Ez is egyértelműen cáfolja a szocializmus történetírásának azt az állítását, hogy az országgal együtt a fővárost is felszabadították a szovjet csapatok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.