Eladhatatlanná válhatnak a zebegényi telkek

Zebegény tiltakozik az ellen, hogy az illetékes hatóság a „nagyvízi meder” kategóriába sorolná be a település százhúsz Duna menti ingatlanját. Sinkó Vilmosné, a község polgármestere az MTI-nek elmondta, hogy szakmailag megalapozatlannak tartja a döntést.

MNO
2009. 02. 05. 18:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A környék településeivel összefogva tiltakozó levelet juttatott el a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez, kérve a számos hátrányt okozó eljárás megszüntetését. A levél másolatát Sólyom László köztársasági elnöknek és Szabó Imre miniszternek is megküldték – tette hozzá.

A határozat „nagyvízi meder” besorolásúvá tenné a község zömmel nyaralókból és értékes telkekből álló Duna-parti ingatlanjait. A falufórumokkal kiegészülő tiltakozó akcióba Zebegényen kívül Sződliget, Nagymaros, Kismaros, Göd és Dunakeszi vízközelben élő lakossága, illetve a térség két országgyűlési képviselője is bekapcsolódott. A tiltakozó akciók hatására a hatóság január végéig felfüggesztette az eljárást, ám a helyi és környékbeli lakosok az átminősítési procedúra leállítását követelik.

Sinkó Vilmosné elmondta: túlhaladott az a gyakorlat, miszerint a hatóságok a domborzati és egyéb térképek, illetve az 1956-os árvíz idején mért legmagasabb vízszint alapján döntenek az átminősítésről. Hozzátette, hogy 2006-ban legalább egy méterrel magasabban állt a kiöntött Duna, mint 1956 kritikus napjaiban, mégis csupán két hétvégi ház vizesedését jelentették a most átminősítésre ítélt területről. Az átminősítés feltételezi, hogy a megáradt folyó rendszeresen elönti a „nagyvízi mederhez” tartozó épületeket. A polgármester viszont úgy véli: ha a papírforma szerinti vízmagasság reális veszély lenne, akkor a Parlamentben is csak csónakkal lehetne közlekedni.

A zebegényiek tartanak attól, hogy az irreális vízmagasság „feltételezése” mögött a Duna esetleges későbbi felduzzasztása, vagyis a nagymarosi erőmű megépítésének újbóli napirendre kerülése áll. Sinkó Vilmosné tájékoztatása szerint Zebegényben 83 tulajdonos 120 ingatlanját érinti a tervezett hátrányos besorolás, amely jelentős, akár 50 százalékos értékcsökkenést vonna maga után.

Az érintett területen nemcsak magánszemélyeknek, hanem a helyi önkormányzatnak, illetve a MÁV-nak és a Magyar Államkincstárnak is van néhány telke. Ha rákerül a tulajdoni lapokra a „nagyvízi meder” minősítés, ezek a telkek eladhatatlanná válnak – tette hozzá a polgármester, aki nem tartja elképzelhetetlennek, hogy az évente 200-250 millió forintból gazdálkodó település a gazdasági válság miatt később kénytelen lenne épp ezeket az értékes, egyenként legalább 15 milliós telkeit értékesíteni. Kiemelte, hogy a településen, ahol nyáron hatalmas az átmenő forgalom, és a lakók száma megháromszorozódik, a nyaralótulajdonosok érdekeit ugyanúgy védeni kell, mint az állandó lakosokét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.