A VI. kerületben és a Fővárosi Önkormányzatban is tevékenykedő politikus „a terézvárosi panamák harmadik típusú lenyúlásaként” említette a Hunyadi térrel és a csarnokrekonstrukcióval összefüggő kérdéseket. Elmondta, hogy a Közbeszerzési Tanács elnöke az ő bejelentése alapján jogsértőnek találta a rekonstrukcióval összefüggő közbeszerzési eljárást. Az elnök jelezte, hogy későn kapta meg a bejelentést, ezért érdemben nem tudnak már eljárni az ügyben. A politikus megjegyezte, hogy szerinte időben érkezett a panasza. Ezt mutatja, hogy az elnök levele szerint december 3-án járt le a jogsértés megtörténtétől számított 90 nap. Hozzátette, hogy az elnök levele szerint is november 3-án érkezett a tanácshoz a beadványa, amire január 26-i keltezésű választ kapott.
„Csak egy ajánlattevő tudott jelentkezni”
Wertán úgy véli, hogy miközben tucatnyi volt és jelenlegi önkormányzati képviselő, köztük a polgármester ellen is büntetőeljárás zajlik ingatlaneladások kapcsán, úgy tűnik, hogy még ebben a ciklusban le szeretnék folytatni a hétmilliárd forintos Hunyadi téri rekonstrukciót. Kifejtette, hogy a közbeszerzési „ajánlat úgy lett megfogalmazva, hogy csak egy ajánlattevő tudott arra jelentkezni”. Az ajánlattevő mögött „az a Kipszer Zrt. áll, amelyik az MSZP székházát építi és üzemelteti”. Ez a szocialista kötődésű cég volt az egyetlen, amely ajánlatot adhat majd a közbeszerzés során. Mivel csak egy ajánlat van, a Kipszer, illetve annak fővállalkozója, a frankfurti repülőteret üzemeltető cég „akármekkora koncessziós időt”, illetve bármit ajánlhat majd, mivel az önkormányzatnak mindent el kell fogadnia.
32 éves koncessziós idő?
A közbeszerzési kiírás furcsaságaként említette a politikus, hogy „minél drágább kivitelezési összeget ír az ajánlattevő, annál több pontot kapott volna a közbeszerzés elbírálásakor, ha több pályázó lett volna”. A koncessziós idő akár 32 évnyi is lehet, a csarnokot pedig olyan magas bérleti díjjal üzemeltetheti a társaság, amivel gyakorlatilag teljesen kiszoríthatják az őstermelőket a csarnokból. A csarnokrekonstrukció és a mélygarázsépítés akár hétmilliárd forint is lehet, mivel csak egyetlen ajánlat van.
Az eljárás érdekességeként említette meg a politikus azt, hogy az önkormányzat EU-támogatásra pályázott a rekonstrukcióhoz. Ha elnyerik ezt az egymilliárd forintnyi uniós támogatást, akkor azt gyakorlatilag ajándékként oda kell adni a kivitelezőnek, mert másra nem fordítható. A közbeszerzési eljárásban erről nincs szó – tette hozzá.
Wertán Zsolt bemutatott egy szórólapot is, amely a csarnokrekonstrukcióval összefüggő kérdéseket taglalja. Szerinte a kerületvezetéshez köthető a kiadvány, erre következtet abból, hogy az egyik felső sarokban a városrész címere és internetes címe is látható. Kiadója ugyanis – jogszerűtlenül – nincs a szórólapnak, amely narancssárga színe miatt szerinte félreérthető. A narancssárga színt ugyanis a Fidesz használja a kiadványaiban – mondta.
Szilágyi Erika, a VI. kerületi polgármesteri hivatal sajtófőnöke az MTI-vel közölte, hogy később reagálnak a tájékoztatón elhangzottakra.
(MTI)
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében