Az oktatási minisztérium tájékoztató anyagában kitér arra, hogy a fogyatékossággal élő diák minden jelentkezési helyen 50 többletpontra jogosult. A jogszabályok értelmében a felsőoktatási intézmények a követelmények ismertetése mellett javasolhatják az érintetteknek az általuk választott szak megváltoztatását, de fogyatékosságuk miatt a felvételre jelentkezésüket nem akadályozhatják meg.
A felsőoktatási intézményekbe pályázó fogyatékossággal élő fiataloknak mellékelniük kell a jelentkezési laphoz a szakértői és rehabilitációs bizottság vagy nevelési tanácsadó szakértői véleményét, s ennek ismeretében az intézményeknek lehetőségük van felkészülni az akadálymentes fogadásra. A fogyatékos hallgatók tanulmányait segítendő az intézmények normatív támogatást kapnak, amelynek összege évente hallgatónként 120 ezer forint. Ebből biztosíthatják a személyi segítők, jelnyelvi tolmácsok díjazását valamint a tanulmányok segítését szolgáló eszközök beszerzését.
Ezt a támogatást bármely képzési formában tanulmányokat folytató hallgató után megkaphatja a felsőoktatási intézmény. A felsőoktatási intézményekben a hallássérültek, látássérültek, mozgássérültek valamint beszéd- és más fogyatékossággal élők – különösen súlyos beszédhiba, diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, kommunikációban akadályozottság – folytathatnak tanulmányokat, értelmi fogyatékosok azonban nem. Az összegzés kitér arra, hogy a segítségnyújtás, az előnyben részesítés nem vezethet az oklevél megszerzéséhez szükséges alapvető tanulmányi követelmények alóli felmentéshez.
A fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányainak folytatásához a hátrányokat leküzdő pozitív intézkedéseket csak a hátrány ellensúlyozásáig, kiegyenlítéséig lehet alkalmazni. A felsőoktatás területén ezen intézkedések közé sorolják többek között a tanulmányi és vizsgakedvezményeket. A fogyatékossággal élő hallgatóknak a kreditrendszer adhat lehetőséget bizonyos – a fogyatékossága miatt nem teljesíthető – tanegységek kiváltására.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.