Orbán: Értékes időt vesztünk

A szocialista kormány elszalasztja a válság által a szerkezeti reformok elindítására kínált esélyt – mondta Orbán Viktor a Financial Timesnak.

MNO
2009. 02. 03. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni üzleti napilap keddi számában megjelent interjúban a Fidesz elnöke kijelentette: a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az EU által nyújtott 25 milliárd dolláros pénzügyi csomag nem a reformok támogatására, csak a magyar küladósság refinanszírozására szolgál. A csomag mozgásteret nyújthatott volna a reformokhoz is. Értékes időt vesztünk – mondta a magyar politikus a brit lapnak.

A Financial Times szerint az ellenzéki párt vezetője azt jósolta, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök alacsony népszerűségének valamelyes javulása átmenetinek bizonyul majd, mivel a választók tetteket akarnak látni, és csalódni fognak. Orbán Viktor szerint a kormány „nagy zajt kelt”, viszont nincsenek konkrét politikai elképzelések, és ezek hiányát az emberek fogják megszenvedni.

A brit lap kommentárja szerint a magyarországi gazdasági válság lehetőséget teremt az ellenzék vezetőjének a politikai visszatérésre. Orbán Viktor biztosra veszi, hogy a jövő évi parlamenti választásokon – „ha nem még előbb” – el tudja távolítani Gyurcsány Ferencet tisztségéből, és ismét hatalomra kerülhet – írta a keddi Financial Times. A lap szerint ez figyelemreméltó visszatérés lenne a volt kormányfő számára, akit saját pártjából is bíráltak a 2002-es választások elvesztéséért, és azután is, hogy 2006-ban nem tudta visszaszerezni a hatalmat.

A brit üzleti napilap szerint, jóllehet Orbán Viktor helyzetének erősödése nagyrészt belpolitikai okokkal magyarázható, megmutatja azt is, hogy a globális válság közepette az ellenzéki vezetők milyen nyomást tudnak gyakorolni a kormányokra. Orbán Viktor – bár még csak 45 éves – 1989-es, szabad választásokat és a szovjet csapatok kivonulását követelő földrengető beszéde óta kulcsfigurája a magyar politikának. Liberális szövetségesei támadták, amiért a 90-es években jobbra vitte a Fideszt, és később azzal vádolták, hogy a szomszédos országokban élő magyar kisebbségek kényes ügyét kihasználva a nacionalizmussal flörtöl – áll a Financial Times keddi ismertetésében.

A londoni napilap szerint Orbán Viktor 1998 és 2002 között hatalmon volt kormányát független közgazdászok bírálták, amiért pénzszórással fejezte be megbízatását. Ez az írás szerint előkészítette a talajt a következő szocialista kormányok számára a mértéktelen hitelfelvételekhez, amelyek hozzájárultak Magyarország jelenlegi pénzügyi válságához. A Financial Times szerint Orbán Viktor reformtervei a jelenleg 386 fős parlament 200 fősre csökkentésével kezdődnek, a közkiadások visszafogását pedig a bürokrácia lefaragásával tervezi a magyar politikus. A Fidesz elnöke azt mondta a brit lapnak, hogy Magyarországon jelenleg negyven különböző főhatóság működik, és a párt programja ezeket egyetlen szervezetbe egységesítené.

Orbán Viktor az interjúban idéz egy világbanki jelentést, amely szerint a GDP-érték 7 százalékának megfelelő hozadéka lenne három év alatt, ha Magyarország a jelenlegi 8 százalékról a 6 százalékos (GDP-arányos) EU-átlagra csökkentené a bürokráciára fordított kiadásokat. A Fidesz vezetője nem a rendőrökre vagy a tanárokra, hanem a hivatalnokokra összpontosítana – áll az írásban.

Adókérdésekről szólva Orbán Viktor nem jelölte meg, hogy milyen szintre csökkentené a legmagasabb jövedelmi adókulcsot, amely jelenleg 40 százalék, de kijelentette: Magyarországnak versenyképesnek kell lennie Szlovákiával vagy Romániával, ahol 19, illetve 16 százalék ez az adókulcs. A Financial Times szerint a Fidesz elnöke azzal számol, hogy a liberálisokat annyira meggyengítette a részvétel a népszerűtlen kormányban, hogy a következő választásokon kikerülnek a parlamentből, és kétpárti törvényhozás lesz. Orbán Viktor nem szabadkozik az egészségügyi reform ellenzéséért, mondván: nem az volt a megfelelő hely az államszerkezet átalakításának elkezdéséhez. Saját kérlelhetetlen pártpolitikai stílusáról azt mondta a brit lapnak: a politikai versengésnek valósnak és keménynek kell lennie.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.