Bakonyi László felhívta a figyelmet arra, hogy a felsőoktatási felvételi eljárás közigazgatási hatósági eljárás, amelyért az illetéktörvény és a felsőoktatási törvény előírásai alapján kell eljárási díjat fizetni. Korábban szülői szervezetek a felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés díjának eltörlését kezdeményezték, arra hivatkoztak, hogy a kétszintű érettségi bevezetésével eltörölték a felvételi vizsgát a főiskolákon, egyetemeken, de a felvételi vizsga évenként emelkedő díját továbbra is fizetniük kellett a jelentkezőknek. A hivatal elnökének tájékoztatása szerint az eljárási díj fedezi az Oktatási Hivatal, illetve az Educatio Kht. felsőoktatási felvételi eljárással kapcsolatos valamennyi feladatának költségét. Bakonyi László azt is közölte, hogy a felvételi jelentkezőkkel való kapcsolattartás, az ügyfélszolgálati feladatok ellátásának (személyi és működési), költsége kb. 130 millió forint, a jelentkezők számára SMS-küldés az eredményekről mintegy 10 millió forintba kerül.
A felvételi iránt érdeklődők szakmai tájékoztatásának, a regionális és iskolai tájékoztató fórumok lebonyolításának, az ingyenes és a kiskereskedelmi forgalomban értékesített kiadványok előállításának költsége mintegy 220 millió forint. A hatósági eljáráshoz kapcsolódó döntéshozatallal, a hatósági határozatok elkészítésével és postázásával kapcsolatos költségek mintegy 200 millió forintba kerülnek, a felvételi eljárást kiszolgáló informatikai rendszer és a felvi.hu honlap üzemeltetési, fejlesztési költsége csaknem 216 millió forint.
A különböző feladatokkal kapcsolatos áfa-befizetési kötelezettség (a visszatérítéseket is figyelembe véve) 30 millió forintot tesz ki, az egyéb kapcsolódó működési kiadások 110 millió forintot. A költségek között említette továbbá az Oktatási Hivatal vezetője a felvételi jelentkezőknek ingyenesen biztosított jelentkezési lapok előállítási költségét, ami mintegy 9 millió forintba kerül. A felvételi jelentkezési lapokon szereplő adatok számítógépes feldolgozásában, rögzítésénél, a többletpontokra jogosító igazolások elbírálásánál közreműködő személyi állomány bére, és működési költségek közel 185 millió forintot tesznek ki. A fent részletezett mintegy 1 milliárd 110 millió forintos költségekhez járul továbbá a felsőoktatási intézmények ügyviteli feladatainak (alkalmassági, döntéshozatal) és tájékoztatási feladatainak a finanszírozása, amire 350 millió forintot kapnak a felvételi eljárási díjból.
Ennek alapján a felvételi eljárás összes költsége mintegy 1 milliárd 460 millió forint. Bakonyi László tájékoztatása szerint ezt a költséget finanszírozza a felvételi eljárási díjból befolyó – előzetes számítások szerint – 1 milliárd 77 millió forint, valamint az eljáráshoz kapcsolódó további bevételek (kiskereskedelmi forgalomban értékesített kiadványok, hirdetési bevételek), amely mindösszesen mintegy 246 millió forintot tesznek ki. Bevételként tehát mindösszesen hozzávetőleg 1 milliárd 323 millió forintra számítanak.
A különbözet finanszírozása az Oktatási Hivatal és az Edcuatio Kht. feladata a bevételek növelésével, illetve a tényleges kiadások csökkentésével – tette hozzá az OH elnöke. Bakonyi László kitért arra is, hogy a kormány döntése alapján amellett, hogy harmadik éve változatlan a felvételi eljárási díj, a hátrányos helyzetű, illetve a halmozottan hátrányos helyzetű jelentkezők az alapdíjból 50 százalékos illetve 100 százalékos mértékű kedvezményt kapnak. Ez a kedvezmény mintegy 40 millió forinttal csökkenti a várható bevételt az elmúlt évhez képest. Az OH elnöke az idei felsőoktatási jelentkezéseknél az alapfokú képzésekben a pályázók számának mintegy 10 ezres növekedésével számol. Várhatóan jelentkezési kérelmet nyújtanak be azok a diákok, akik a 2004-ben indított, ötéves nyelvi programban tanulnak.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.