A központot Székesfehérváron szeretnék létrehozni, több év alatt, széles társadalmi összefogással – mondta Mahlerné Köfner Anikó. Hozzátette: a cél az, hogy a központban szakszerű szolgáltatásokhoz, segítséghez juthassanak az autizmussal élő gyermekek és családjuk, továbbá szakembereket képezzenek.
A központ az autizmussal élő gyermekek korai – 0-5 éves korban történő – fejlesztését segítené, oly módon, hogy a szülők és a szakemberek számára hozzáférhetővé tenné a komplex terápiákat tartalmazó szolgáltatásokat. Az autizmussal élők és családjuk pontos megismerését, segítését szolgálja a várhatóan a nyárra elkészülő autista adatbázis. A felmérés – az országban elsőként – a székesfehérvári egyházmegyében élő autistákat veszi számba, s méri fel családjuk helyzetét. Erre annak a megállapodásnak a keretében kerülhetett sor, amelyet tavaly kötött a székesfehérvári püspökség és a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány.
A megállapodás alapján az egyházmegye és Spányi Antal megyéspüspök egyebek között szülőklubot szervezését tervezi az autizmussal élők családtagjainak támogatására, s segítséget ad a családok tehermentesítésébe bevonható önkéntes segítők oktatásához. Az autizmussal élők problémájával kapcsolatban a társadalmi felelősségre hívta fel a figyelmet a székesfehérvári rendezvényen Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke. Úgy vélte, mivel az állami normatívák az autizmussal kapcsolatos feladatvállalás költségeinek 40-45 százalékát fedezik csak, változtatni kell az állami támogatás rendszerén. Az államnak olyan és akkora szerepet kell vállalnia, amelyet ennek a súlyos társadalmi problémának a kezelése igényel. Mint mondta, a fogyatékos-ellátással kapcsolatos rendszer jól működik, de az autizmussal kapcsolatos kérdés megoldását elhanyagolta a társadalom, ezért úttörő kezdeményezés a fejlesztő és képzési központ létrehozása.
(MTI)