A Medián áprilisi mérése szerint a megkérdezettek 37 százaléka mondta, hogy elmegy szavazni. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint mindig kevesebben mennek el valójában szavazni, mint ahányan a közvélemény–kutatásokkor erről nyilatkoznak – mutatott rá Karácsony.
A kutatási igazgató arról is beszélt, hogy vizsgálataik szerint a Fidesz a mandátumok több mint felét szerzi majd meg, míg az MSZP-nek még a megfogyatkozott szavazótáborát is nehéz lesz mozgósítania. A mostani adatok szerint a Jobbik bejutása biztosabb, mint az MDF-é vagy az SZDSZ-é – tette hozzá.
Karácsony Gergely a német nagykövetség által szervezett sajtóbeszélgetésen nyilatkozott az MTI-nek. A kutatási igazgató az eseményen arról is beszélt, hogy alapvetően magas az EU támogatottsága Magyarországon. A belpolitikailag megosztott magyar társadalom az unióhoz csatlakozás történelmi jelentőségével egyetért – mutatott rá.
A Medián méréseiből azonban az is kitűnik, hogy a 2004-ben a megkérdezettek 63 százaléka tudta, hogy mi az az Európai Parlament, idén ez az arány 75 százalék volt. Öt évvel ezelőtt a válaszadók 57 százaléka tudta, hogy az EP-képviselőket az állampolgárok választják, ebben az évben ez 55 százalékra csökkent – mondta a szakember.
A beszélgetésen Thomas Petersen, a német Allensbach Intézet kutatója az MTI kérdésére elmondta: Németországra is igaz az, hogy a részvétel az EP-választásokon alacsonyabb, mint a nemzeti parlamenti választásokon. Általában az emberek körülbelül negyven százaléka járul ilyenkor az urnákhoz. Az alacsony részvétel miatt a politikusok is aggódnak, ezért idén az EP-választásokat egy napon rendezik meg helyi voksolásokkal, bízva a magasabb részvételben – fűzte hozzá.
A szakember arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban megváltozott az EU megítélése a német lakosság körében. Habár általánosságban kedvező a vélekedés az unióról a német társadalomban, a többség mégis azt mondja, hogy az EU-tagság inkább hátrányt jelent Németország számára. A bővítés megítélésében is kettőség figyelhető meg: a lakosság alapvetően támogatja az új tagok felvételét a közösségbe, de csak az állampolgárok tíz százaléka gyorsítaná a folyamatot – mutatott rá.
A szemléletváltásban több dolog játszott szerepet: az euró bevezetése, a 2004-es nagyarányú bővítés és a bővítési tárgyalások megkezdése Törökországgal – mondta Thomas Petersen.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.