Feketeleves? Veres már nagyobb gazdasági visszaesést vár

Várhatóan a februárban jelzettnél is nagyobb lesz a gazdasági visszaesés – jelentette ki Veres János szerdán. Ismert: néhány napja a Time magazin 7,5 százalékos visszaesésről írt.

MNO
2009. 04. 01. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a februárban prognosztizáltnál is nagyobb lesz a gazdasági visszaesés – mondta Veres János pénzügyminiszter szerdán. Mint ismert, néhány napja Magyarország a pénzügyi válság következő Izlandja? című cikkében a Time magazin arról írt, hogy akár 7,5 százalékos is lehet a magyar gazdaság visszaesése.

Veres közölte: a miniszterelnök-jelölt által eddig ismertetett válságkezelő program lépéseit támogatja, azok döntő része a Pénzügyminisztérium (PM) korábbi javaslataiból származik. A pénzügyminiszter hozzátette, hogy Bajnai Gordonnal eddig csak a programról egyeztetett, jövőbeni szerepvállalásáról nem.

Veres János azt mondta, hogy a februárban prognosztizáltnál is nagyobb gazdasági visszaesésre számítanak. Magyarázatként hozzáfűzte: az OECD új prognózisa, az Európai Unió (EU) tagországainak elsősorban a magyar exportot befolyásoló gazdasági adatai, illetve a németországi számok rosszabbak az eddig megismerteknél. A pénzügyminiszter szerint az új kormánynak egyszerre kell csökkentenie a kiadásokat és elindítania a strukturális átalakításokat, valamint döntenie kell az adó- és járulékrendszer változásairól.

Veres: Szükség van a változtatásra

A strukturális átalakításoknak érinteniük kell a nyugdíj-, a szociális, és a gázártámogatási rendszert. Arra a kérdésre, hogy az adórendszer átalakításában az új kormány továbbra is tartja-e magát a „nullszaldós” csomaghoz, a pénzügyminiszter azt mondta: szükség van a változtatásra a versenyképesség szempontjából, de mivel a gazdasági kilátások tovább romlanak az idén, nincs realitása egy, a költségvetés szempontjából negatív eredményt hozó adójavaslat elfogadásának. Veres János kérdésre válaszolva leszögezte, vita van az MSZP-ben arról, hogy miként lépjék meg a további megszorítást. Hozzátette: már csak minimális mértékben lehet olyan kiadáscsökkentést végrehajtani, amely a keresletcsökkenésen keresztül közvetlen módon rontja a növekedést.

A pénzügyminiszter elmondta: a 13. havi nyugdíj teljes megszüntetése csökkenti a keresletet, de ez a lépés egy évre 160 milliárd forintos kiadáscsökkentést jelent. A „hiány elengedését” firtató kérdésre a politikus kijelentette: nem ismer az EU-n belül olyan döntést, amely lehetővé tenné, hogy a háromszázalékos idei célt túllépje az ország. „Bár ez a lépés közgazdaságilag racionális lenne, ma nincs ilyen felhatalmazásunk” – fogalmazott Veres János.

Nem volt politikai akarat?

Bajnai Gordon miniszterelnök-jelölt eddig ismertetett programját támogatja a miniszter. Mint mondta: a gazdasági miniszter által a szocialisták előtt eddig kifejtett intézkedések jó részét a Pénzügyminisztériumban készítették elő, ezeket adta át a kormányfőjelöltnek. Veres János kiemelte: az átadott javaslatsort a kormány korábban nem támogatta, csak egy részét fogadta el, „nem volt hozzá politikai akarat, hogy a konfliktusos döntéseket felvállaljuk”. A pénzügyminiszter felidézte, hogy szombaton az MSZP székházában négyszemközti, csak a programról szóló megbeszélést folytatott Bajnai Gordonnal. Sem saját szerepvállalásáról, sem más tárcák vezetőiről nem beszéltek.

„A miniszterelnök joga eldönteni, hogy kit hív meg a kormányába”

„A miniszterelnök joga eldönteni, hogy kit hív meg a kormányába” – fogalmazott Veres János. Arra a kérdésre, hogy Bajnai Gordon a PM-es javaslatokat leszavazó kormányüléseken miként foglalt állást, Veres János csupán annyit mondott: „hasonlóan láttuk a válságkezelés kapcsán megteendő intézkedéseket”. A politikus elmondta még, hogy Bajnai Gordonnak és az MSZP-nek is voltak feltételei az együttműködésről, hangzottak el javaslatok, de még nem született meg a megállapodás. Majd a szocialista frakcióülésen derül ki, hogy a frakció támogat-e egy újabb kiadáscsökkentő csomagot – mondta a politikus. Hozzátette: ma az MSZP-n belül abban alakult ki nem kizárólagos, de többségi vélemény, hogy el kell kerülni az előre hozott választást, és kormányt kell alakítani, mert a válságkezelést egy működőképes kabinet tudja végrehajtani.

A miniszter szerint az a fontos, hogy a most felálló kormány elérje, 2010-re legyen költségvetése az országnak, mert ez a stabilitást szolgálja. Veres János elmondta: 2010-ben nyolc év kormányzás után az MSZP-nek hosszú „sikerlistája” lesz. Ezek között az autópálya-építéseket, valamint az új közpénzügyi rendszert és a strukturális átalakításokat említette, amelyek eredményeképpen tartósan 3 százalék alatt van az államháztartási hiány.

A mocsár és a fejlődés

„A napi politikai, időnként mocsárra emlékeztető viták nem fogják semmissé tenni, hogy Magyarország milyen látványos fejlődést ért el” – jelentette ki a miniszter. Veres János elismerte, hogy az MSZP nem tudott az eredményekből tőkét kovácsolni. Mint mondta, ennek oka, hogy a szocialisták gyengék voltak az elért eredmények bemutatásában, és az ellenzékkel folytatott sekélyes politikai viták is sokszor elterelték a lényegről a figyelmet. A szocialisták rossz megítélésében szerepe van annak is, hogy „rendkívül rosszkor jött nekünk a válság” – mondta a miniszter. Kiemelte: bárki kormányozna ebben az időszakban Magyarországon, nem tudná a válságot megállítani az országhatáron. Veres János szerint a válságkezelés ügyében Magyarország teljesítménye a jobbak közé tartozik az Európai Unióban.

Veres sikeres konszolidációt emlegetett

Veres János szerdán, kormányszóvivői tájékoztatón azt is ismertette: Magyarország teljesítette tavaly az államháztartás hiányára vonatkozó maastrichti kritériumot, és minden esély megvan arra, hogy 2009-ben is a GDP 3 százaléka alatt maradjon a deficit. Hozzátette: az államháztartás eredményszemléletű hiánya GDP- arányosan 3,4 százalék lett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint 2008-ban, a nyugdíjreform költségeivel korrigáltan azonban – ami 0,6 százalékpontot jelent – tavaly a hiány a GDP 2,8 százaléka volt. Az elmúlt két és fél évben az ország rekordméretű és sikeres konszolidációt hajtott végre – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.

(MTI/MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.