A határtérségben 2010. április 30-ig a társszervezetek között kialakítják a kommunikációs hírláncot, korszerű informatikai eszközöket szereznek be, riasztási terv készül, felmérik a különböző lehetséges környezeti szennyeződések kockázatát és modellezik esetleges terjedésüket is – mondta az igazgató. Hozzátette: a katasztrófahelyzetekre készülve sátrakat és áramfejlesztőt is vásárolnak, valamint a tervek között szerepel egy kimenekítési törzsvezetési gyakorlat megszervezése Mátyus, Lónya, Tiszakerecseny és Tiszaadony lakóinak Ukrajna irányába.
Pernyák Sándor magyarázatként hozzáfűzte, hogy egy tiszai árvíz esetén kilenc magyar település lakosainak biztonságos kimentése csak a szomszédos országon keresztül valósulhat meg. Az ezredes tájékoztatása szerint a fejlesztési projekt költsége több mint 30 millió forint, amelyhez 10 százalék önerőt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság biztosított. A fejlesztést a szabolcsi igazgatóság partnerségben valósítja meg az ukrán kárpátaljai társszervezettel, a Beregszászi Járási Tanáccsal, illetve a nyíregyházi Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügy Igazgatósággal és a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőséggel.
A projekt költségeinek 90 százalékát az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében keretéből kapja a szabolcsi katasztrófavédelmi szervezet. A két alap támogatásával egyébként közel 550 millió forint értékben, 29 gazdasági, energetikai, környezetvédelmi, turisztikai és kulturális fejlesztés valósulhat meg a magyar-ukrán határ térségében a jövő év tavaszának végéig. A VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. által előkészített beruházásokra a támogatási szerződéseket március elején kötötték meg az érintett pályázók, így a nyírségi katasztrófavédelmi szervezet is.
(MTI)