Megszűnik a szocpol, a gázár-kompenzáció, az utazási kedvezmény

MNO
2009. 04. 21. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány két évig nem emeli a családi pótlék összegét, és a középfokon tanulók esetében megvizsgálja a jogosultsági korhatár csökkentését. A kormány két évben maximalizálja a gyermekgondozási segély folyósításának időtartamát. Ezt a gyermeket vállaló nők munkaerő-piaci aktivitásának növelésével indokolják. Az intézkedés a hatályba lépését követő 300 nap múlva született gyermekeket és szüleiket érinti először.

Elveszik a szocpolt

Július 1-jétől a lakásépítési kedvezményt („szocpolt”) és az állami kamattámogatásos lakáshiteleket nem lehet igénybe venni. Ezzel párhuzamosan meg kell kezdeni egy új lakás- és bérlakás-támogatási rendszer kialakítását, a mainál szigorúbb rászorultsági kritériumok mellett – olvasható a dokumentumban.

Megszüntetik a gázár-kompenzációt

Fokozatosan megszüntetik a gáz- és távhőár-kompenzációt. A kormány az energiatakarékosságot és az energiahatékonyság javítását helyezi az intézkedések középpontjába az árkompenzáció helyett. Az árkompenzációk fokozatos megszüntetése a kiadások csökkentése mellett hosszú távon mérsékli a lakosság energiaköltségeit és egyben hozzájárul az energiaellátás biztonságának javításához, valamint az EU klímavédelmi követelményeinek teljesítéséhez is. Fontos szempont, hogy ezek az intézkedések egyúttal keresletet támasztanak az építőipar és beszállítói számára, hozzájárulva a munkahelyek megőrzéséhez – olvasható a kormányprogramban.

Csökkentik a táppénzt

A táppénz általános mértéke két évnél hosszabb biztosítási jogviszony esetén 70-ről 60 százalékra, rövidebb időszak esetén 60-ról 50 százalékra csökken. Megvizsgálják továbbá annak lehetőségét, hogy a táppénz esetében is bizonyos jövedelemhatárnál maximálják a juttatást.

Rászorultsági alapra helyezik az utazási kedvezményeket

A kormány egyéb intézkedései között szerepel az utazási kedvezmények rászorultság alapúvá tétele. A lakosság különböző csoportjai által igénybe vett utazási kedvezmények miatt a közlekedési szolgáltatóknál jelentkező bevételkiesést az állam részben a fogyasztói árkiegészítés rendszerén keresztül ellentételezi. A jelenlegi kedvezményrendszer közel 6-7 millió emberre terjed ki, és teljesen független az érintettek szociális helyzetétől. A kormány kezdeményezni fogja a kedvezményrendszer rászorultsági alapú átalakítását: csak azok kedvezményeit tartja fenn, akik valóban rászorultak az utazási támogatásra – olvasható a dokumentumban.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.