A csomag következtében körülbelül 200 ezer munkahely kerül veszélybe Magyarországon – mondta Szijjártó, majd hozzátette: a válság félrekezelése óta 130 ezren vesztették el állásukat, és most újabb 200 ezer jelenleg még dolgozó ember állása kerül veszélybe. A Fidesz elnöki stábjának vezetője szerint ez az jelenti, a kormány végrehajtja azt a „bravúrt”, hogy intézkedéseinek eredményeképpen a jelenleg kilenc százalék körüli mértékről 12-13 százalékra nő a munkanélküliség. Úgy vélte, a jelenlegi munkanélküliség is komoly gazdasági, társadalmi, szociális feszültségeket szül, s ha mértéke tovább emelkedik, akkor ez társadalmi, gazdasági szempontból végzetes lehet.
Azt, hogy a Fidesz szerint miért munkahelyellenes ez a csomag, Szijjártó úgy indokolta: a kormány által tervezett csomag azoktól vesz el, akik szerényebb körülmények között élnek. Ez a társadalmi réteg fogyasztja elsősorban az olcsóbb magyar termékeket. Így a megszorítások miatt a hazai termékek fogyasztása drámai módon fog visszaesni, ami azzal jár majd, hogy hazai vállalkozások egész sora kerül rendkívül nehéz helyzetbe és kényszerül arra, hogy szüneteltesse vagy befejezze tevékenységet. Ez vezet aztán a munkanélküliség további növekedéséhez – fejtette ki a politikus. A Fidesz szóvivője kijelentette: az emberek ismételten azt látják, hogy a szocialisták szórakoznak velük, hiszen folyamatosan adócsökkentést ígérgettek, most viszont adókat emelnek.
Szijjártó megismételte, amit a Fidesz több vezetője korábban is hangoztatott: az MSZP-csomagot „úgy tolják le az emberek torkán”, hogy erre senki nem hatalmazta fel a kormányt. Közölte: ez a csomag tele van olyan intézkedésekkel, amelyek az építőipart sújtják. Úgy vélte, azt mindenki tudja, hogy a magyar gazdaság húzóágazata az építőipar, s ha ez az ágazat bajban van, akkor az egész gazdaság bajban van.
Az MTI kérdésére, hogy a Fidesz kormányra kerülése esetén a gazdaságpolitika központjába ismét az otthonteremtés, a lakástámogatás kerül-e, Szijjártó leszögezte: a Fidesz gazdasági programjának központjában a gazdasági növekedés áll, s az egyik kulcskérdés az, hogy a gazdaság húzóágazatai tudnak-e növekedni. Így az építőipar növekedése a gazdaság növekedésének egyik kulcskérdése – jelentette ki, majd hozzátette: a lakástámogatás a korábbi polgári kormány politikájának fontos része volt, és a következő polgári kormány politikájának is „nagyon fontos része lesz”.
Az ingatlanadó bevezetésével kapcsolatban Szijjártó azt mondta: ez rendkívül igazságtalan, a családok számára újabb terheket jelent. Ráadásul itt is a szerényebb körülmények között élő emberek vállára rakják a nagyobb súlyokat – vélekedett.
(MTI)