A kormánynak vannak lehetőségei tárgyalások, jogszabályok vagy más védelmi intézkedések formájában arra, hogy védje a magyar nemzeti érdekeket – közölte a bizottság fideszes tagja sajtótájékoztatóján azt követően, hogy kedden a nemezbiztonsági bizottság ülésén kiderült: a kormány tudott a két cég között készülő részvénytranzakcióról. A jelenleg meglévő szabályok nem elegendőek a szükséges védelemhez – vélekedett a politikus, majd hozzátette: a Fidesz minden olyan kérdésben, amely azt a célt segíti, hogy a Mol megőrizze függetlenségét, és az ország energiaellátása a lehető legnagyobb védelmet élvezze, kész támogatni a kormány.
Az MTI kérdésére, hogy konkrétan mit vár a tárgyalások, a jogszabályok és a védelmi intézkedések területén a Fidesz a kormánytól, azt mondta: ezt nem sajtótájékoztató keretében kell megbeszélni. Hozzátette: az, hogy az együttműködés kölcsönös előnyökön alapuló és megállapodások révén szabályozott legyen, joggal elvárható a kormánytól. Ehhez azonban kell a magyar kormány szándéka és érdekérvényesítő képessége. A politikus ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy van együttműködés a magyar kormány és az orosz fél között a Déli Áramlat ügyében. Azzal kapcsolatban, hogy a kormánynak mit kellett volna tennie, amikor tudomására jutott a tervezett részvénycsere, Demeter Ervin azt mondta: tárgyalni kellett volna mindenkivel, aki érintett volt az ügyben. Így az orosz és az osztrák céggel is.
Kedden Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság kereszténydemokrata elnöke közölte, hogy a testület ülésén kiderült: a nemzetbiztonsági szolgálatok néhány nappal a tranzakció létrejötte előtt tájékoztatták a kormányt arról, hogy várhatóan gazdát cserél az OMV tulajdonában lévő 21,2 százalékos Mol-részvénycsomag.
A keddi bejelentésre reagálva Demeter Ervin – kérdésre válaszolva – kijelentette: egyértelmű, hogy a kormány hazudott, amikor azt állította, nem tudott a készülő részvényeladásról. Demeter Ervin kifejtette: a Mol tulajdonosi szerkezetét érintő veszély, s a magyar nemzeti érdekek veszélyeztetése akkor erősödött fel, akkor került – szavai szerint – a kezelhetőség határára, amikor a kormány 2006-ban a Mol utolsó 25 százalékos részvénycsomagját értékesítette. Mint mondta 2007-ben már a Mol is érzékelte, hogy bennfentes információk alapján valamilyen fajta részvényfelvásárlás indul. Ennek megfelelően 2007-től tett védelmi lépéseket a társaság.
A kormány „nem védte, nem tudta, talán nem is akarta megvédeni a Mol-t” – mondta Demeter Ervin. Azzal kapcsolatban, hogy miért baj ez a felvásárlás, azt mondta: olyan szereplő vásárolta meg a részvényeket, amely nem piaci módon viselkedik, amelyet nem kizárólag üzleti célok vezérelnek, hanem egészen biztosan más is, amit rejtve, titokban akar tartani. Közölte: ez a cég pénzügyileg átláthatatlan, saját kisrészvényeseivel szemben is ellenséges magatartást tanúsít, rendszeresen megsérti a pénzügyi adatszolgáltatással kapcsolatos nemzetközi szabályokat, tulajdonosi viszonyai átláthatatlanok. Megjegyezte: az igazi tulajdonost is rejtve tartja, ami az európai normák szerint elfogadhatatlan.
A Mol ügyében megosztó politikát folytatnak
Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter szerdai közleményében úgy reagált: sajnálattal kell megállapítani, hogy a nemzeti olajtársaság ügyében, amelyben eddig a különböző politikai erőket egyesítő nézetazonosság körvonalazódott, a Fidesz-KDNP most megosztó politizálást folytat.
Mol: A viták nem kérdőjelezhetik meg a lépések helyességét
A Mol alapvető érdeke a jelen helyzetben is az, hogy a felmerülő viták ne kérdőjelezzék meg az eddigi lépések helyességét, és ne nehezítsék meg az eddigi konszenzus fennmaradását – közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A kommünikében felidézik, hogy 2007 nyara, az osztrák állami olajtársaság ellenséges átvételi kísérlete óta a kormány és az ellenzék számos olyan stratégiai lépést tett, amelyek az érvényes Európai Uniós és magyarországi jogszabályok keretein belül csökkentették annak esélyét, hogy bárki lopakodó vagy ellenséges felvásárlás révén veszélyeztesse az ország ellátásbiztonságát és a Mol függetlenségét.
(MTI)