A kormány áfát emel, a BKV tarfiadíjakat

Az áfaemelés miatt maximum 4,4 százalékkal drágulhat a BKV egyes jegy- és bérlettípusainak az ára, ha a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyja a Főpolgármesteri Kabinet hétfői ülésén elfogadott javaslatot – közölték az ülés résztvevői. • A BKV-szakszervezetek tiltakoznak a tervezett leépítések ellen

MNO
2009. 05. 18. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

John Emese, az SZDSZ és Steiner Pál, az MSZP frakcióvezetője elmondta, hogy a városvezetés a helyszínen kiosztott előterjesztés alapján foglalkozott ezzel a kérdéssel. Mint arról a távirati iroda már múlt szerdán beszámolt, a BKV igazgatósága az áfaemelés ellensúlyozására egy alacsonyabb és egy 7,2 százalékos tarifaemelést kezdeményezett a városvezetésnél. John Emese közölte: a kabinet csak az alacsonyabb mértékű díjemelést tartja elfogadhatónak.

A szabad demokrata politikus tájékoztatása szerint a kerékpár-szállítási díj árának emelését várospolitikai okok miatt nem támogatták. Az agglomerációban közlekedő HÉV-ek tarifái pedig azért nem drágulhatnak, mivel ez ügyben csak az állam rendelkezik tarifaemelési jogkörrel – tette hozzá.

Nyáry Krisztián, a városháza kommunikációs igazgatója kifejtette, hogy a kerekítés és a forgalmazhatóság miatt az egyes jegy- és bérlettípusok különböző mértékben drágulnának. A vonaljegy ára 3,4 százalékkal, a 10 darabos gyűjtőjegyé 3,2 százalékkal, a havi bérleté 4,4 százalékkal, a tanuló-nyugdíjas bérleté pedig 4,2 százalékkal növekedne. E szerint egy vonaljegyért 290 forint helyett 300 forintot, a gyűjtőjegyért 2.600 helyett 2.700 forintot, a metró szakaszjegyért 240 helyett 250 forintot, a havi dolgozói bérletért 9.000 helyett 9.400 forintot, a tanuló-nyugdíjas bérletért pedig 3.550 forint helyett 3.700 forintot kellene fizetni.

Nyáry Krisztián elmondta azt is, hogy Kocsis István BKV-vezérigazgató tájékoztatása szerint az áfa emelése miatt fél év alatt 1,2 milliárd forinttal csökkenhetne a BKV tarifabevétele. A cég éves szinten 69,5 milliárd forint személyszállítási díjbevétellel számol. Ebből a menetdíjbevétel 52,3 milliárd, a tanuló- és nyugdíjasbérletek állami árkiegészítése pedig 17,2 milliárd forint.

A vezérigazgató közölte azt is, hogy a gazdasági válság miatt minden közlekedési ágazatnál csökkent a fizető utasok száma, illetve nőtt a bliccelők aránya. Budapesten új tapasztalat az, hogy megjelentek a hamisított bérletek, amelyek kiszűrése igen nehéz feladat az ellenőrök számára. A BKV vizsgálja az ellenőrzés hatékonyságának növelési lehetőségét. A távirati iroda információja szerint vizsgálják annak a lehetőségét, hogy rövidesen egyes járatokon visszaállítanák a kalauzrendszert, és felgyorsítanák a metróbejáratoknál a zárt jellegű beléptetést, ami a korábbi „félkaros” automatákhoz hasonló megoldást jelenthet.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.