Az országban mintegy kilencezer hivatásos tűzoltó van, a vonuló létszám 7800 fő, és egy 24 órás szolgálat alatt két és félezer tűzoltó áll ugrásra készen, hogy segítsen a bajbajutottakon, felszámolja a természeti katasztrófák okozta károkat. (Ezt évente mintegy 60 ezer alkalommal meg is teszik.) Ez a létszám 113 hivatásos, 67 köztestületi és 123 létesítményi tűzoltóságban oszlik meg. Emellett van 67 olyan önkéntes tűzoltóság is, amely mentési feladatokra is képes, így a 105-ös segélykérő számról riasztható, a mintegy 800, főként hagyományőrzés céljából alakult önkéntes egyesületből 500 pedig csak kisebb tűzvédelmi feladatok ellátására mozgósítható.
Dobson Tibor ezredes, a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság dél-pesti régiójának tűzoltóparancsnoka, a Magyar Tűzoltó Szövetség szóvivője a legnagyobb problémának a tűzoltóságok visszaállamosításának tervét tartja, mert ez szerinte a tűzoltóság és az állomány sorsát is megpecsételné.
Véleménye szerint nem lehet elvenni azokat a pénzeket, ingatlanokat, eszközöket, amelyeket az önkormányzatok az elmúlt mintegy másfél évtizedben saját közösségük tűzvédelmére fordítottak, és az a terv, hogy újra az állam működtesse a tűzoltóságokat, nem megtakarítással, hanem igen magas többletköltséggel járna. Dobson példaként említve a fővárosi tűzoltóságot elmondta, az állami normatív támogatás olyannyira nem elegendő, hogy már május közepétől működésképtelenné válnának, ha az önkormányzat nem járulna hozzá a munkájukhoz évi 650 millió forinttal. Idén, mivel a fővárosnak még nincs elfogadott költségvetése, azonnali, 100 millió forintos finanszírozási előleget biztosítottak nekik, így a nyár elejéig biztonságosan el tudják látni a főváros tűzvédelmét – jegyezte meg.
A hivatásos tűzoltóságok idén 37 milliárdos, a létesítményi tűzoltóságok 300 millió forintos pluszjuttatással kétmilliárdos, míg a tűzoltószövetség tagjai 122 millió forintos támogatásból gazdálkodhatnak.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.